avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... divort - proprietate auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

divort - proprietate auto

Buna ziua, as avea urmatoarea problema : fiind in cursul divortului, sunt amenintat de sotie ca va radia din circulatie autoturismul familiei. achizitionat in timpul casatoriei .Este o sicana desigur, atata vreme cat ea este plecata din tara, masina este intradevar folosita de mine, printre altele si in folosul copilului nostru minor.Auto. este inmatriculat pe numele sotiei, actele sunt in posesia mea.Intrebarea mea ar fi urmatoarea : pot impiedica aceasta actiune de radiere din circulatie sau in cazul in care obtine duplicate ale actelor de inmatriculare si avand in vedere ca ea este in acele acte detinator al auto. poate sa faca orice doreste ?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: jean66 , utilizator 01:54, 2 Decembrie 2021
Pentru a obtine duplicat al certificatului de inmatriculare trebuie sa declare motivul solicitarii iar daca il declara pierdut sau furat va declara in fals si intra in alte belele.
Buna,
Tocmai asta a facut, a declarat in fals pierderea certificatului. In plus a obtinut de la Rar o noua carte de identitate. Ce se poate face ?

cyan a scris:

Pentru a obtine duplicat al certificatului de inmatriculare trebuie sa declare motivul solicitarii iar daca il declara pierdut sau furat va declara in fals si intra in alte belele.

Ultima modificare: Miercuri, 1 Decembrie 2021
jean66, utilizator
Nu ati finalizat divorțul pana acum, nu ati împărțit și masina? Puteți sesiza RAR cu privire la emiterea unui duplicat pe baza unei declaratii false și sa declarați ca ați avut CIV la dvs permanent. Nu ari făcut ITP pe baza cărții? Asta în situația în care doriți sa ii faceți viata "frumoasa" ex soției.
Am finalizat divortul, nu am facut partajul ; din motive financiare nici nu cred ca-l voi face curand.
Am informat RAR-ul, le-am aratat ca sunt in posesia CIV si a talonului original insa mi-au spus ca eu nu sunt proprietarul masinii conform talonului si in consecinta ei nu-mi dau nici macar un duplicat al noii CI pt a putea face ITP-ul. In plus au sustinut ca nu am nici o dovada a declaratiei in fals a fostei sotii referitoare la pierderea talonului.Toate astea s-au petrecut inainte de a fi obligatoriu sa te prezinti CU MASINA la Rar in cazul in care soliciti o noua CI, asa cum este in prezent, astfel incat fosta sotie a mers la RAR doar cu mana in buzunar.Iar la statia ITP mi s-a spus ca masina este blocata de RAR pt ca ...ati ghicit, nu corespunde seria CI. Asadar ma invart in jurul cozii !

cyan a scris:

Nu ati finalizat divorțul pana acum, nu ati împărțit și masina? Puteți sesiza RAR cu privire la emiterea unui duplicat pe baza unei declaratii false și sa declarați ca ați avut CIV la dvs permanent. Nu ari făcut ITP pe baza cărții? Asta în situația în care doriți sa ii faceți viata "frumoasa" ex soției.

Ultima modificare: Miercuri, 1 Decembrie 2021
jean66, utilizator
Singurele autoritati care pot descâlci povestea și au drept de control asupra RAR este politia și parchetul, pentru a verifica declarația in fals dată de exa și situația CIV. Un procuror o poate lua la întrebări și ii poate aplica o amendă penală sau chiar o poate trimite câteva luni la răcoare. Ii puteți spune exei care sunt consecințele declarației și care pot fi urmările dacă nu revine la "sentimente" mai bune. Dacă CIV este blocată de RAR înseamnă că nu se poate circula cu mașina pana nu se clarifică situația.

Alte discuții în legătură

Cumparator auto razgandit bel moni bel moni Buna ziua am si eu o intrebare am vandut masina unei persoane care s-a razgandit dupa ce am semnat actele de v-c la un birou de acte auto pe talon e trecut la ... (vezi toată discuția)
Obtinere numere rosii pentru talon pierdut in care figura un proprietar din 2012 pentru o masina vanduta de 3 ori pana acum lucian2478 lucian2478 Am cumparat anul asta prima mea masina un Clio Symbol Fidji din 2006, capacitate cilindrica 1390 cmc, CO2 165, Euro 3. Am fost la RAR am obtinut CIV- ul. ... (vezi toată discuția)
Localizare auto pentru finalizare acte lusica1 lusica1 Buna ziua, am o nelamurire legata de o greseala comisa in trecut, si anume: In anul 2008 am vandut masina avariata unui cunoscut, urmana ca a doua zi sa ... (vezi toată discuția)