avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Daca doresc sa ma pensionez anticipat,sunt nascuta in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Daca doresc sa ma pensionez anticipat,sunt nascuta in martie ...

Daca doresc sa ma pensionez anticipat,sunt nascuta in martie 1963 si am fost angajata din 11 septembrie 1989,dupa care lege trebuie sa ma orientez ?
As implini anii minimi de cotizare 33 de ani si o luna in noiembrie 2022.
Cum voi fi analizata la cererea de pensie antocipata---dupa legea din 2010,dupa legea din 2019 sau in conformitate cu legea care va fi emisa la sfarsitul anului 2022 asa cum suntem previzionati acum.?
Multumesc si astept raspuns cu multumiri!
Ultima modificare: Joi, 10 Iunie 2021
Liana Soliana, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:26, 10 Iunie 2021
Dupa legea in vigoare la data indeplinirii conditiilor de pensionare.

Legea 127/2019 privind sistemul public de pensii va intra în vigoare potrivit OUG 8/2021, la data de 1 septembrie 2023.
Ultima modificare: Joi, 10 Iunie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara! mai este valabila legea aceasta? iata ce prevede ... OanaG01 OanaG01 Bună seara! Mai este valabila legea aceasta? Iata ce prevede art. 56 din Legea nr. 127/2019 \"Art. 56. – (1) Femeile care au realizat stagiul minim ... (vezi toată discuția)
Legea mamelor eroine 1 ianuarie 2023 niflor niflor Buna seara, Am citit ;In legatura cu Legea mamelor eroine OUG nr. 8 din 2021 care a fost amanata. Respectiv; (1) Femeile care au realizat stagiul minim de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am o vechime de 2 ani si 8 luni in grupa 1 si 22 de ... Buna ziua! Am o vechime de 2 ani si 8 luni in grupa 1 si 22 de ani vechime in grupa a 2-a. Din calculele mele (fiind nascut in martie 1968), as putea iesi la ... (vezi toată discuția)