Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Daca doresc sa ma pensionez anticipat,sunt nascuta in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Daca doresc sa ma pensionez anticipat,sunt nascuta in martie ...

Daca doresc sa ma pensionez anticipat,sunt nascuta in martie 1963 si am fost angajata din 11 septembrie 1989,dupa care lege trebuie sa ma orientez ?
As implini anii minimi de cotizare 33 de ani si o luna in noiembrie 2022.
Cum voi fi analizata la cererea de pensie antocipata---dupa legea din 2010,dupa legea din 2019 sau in conformitate cu legea care va fi emisa la sfarsitul anului 2022 asa cum suntem previzionati acum.?
Multumesc si astept raspuns cu multumiri!
Liana Soliana, utilizator
Dupa legea in vigoare la data indeplinirii conditiilor de pensionare.

Legea 127/2019 privind sistemul public de pensii va intra în vigoare potrivit OUG 8/2021, la data de 1 septembrie 2023.
Cornel Vasile, Consilier juridic