Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinară mușamalizata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinară mușamalizata

Bună ziua! Ce măsuri se pot lua împotriva unui angajator care refuză cercetarea disciplinară a unui angajat care a accesat dosarele personale ale celorlalți angajați? datele au fost utilizate în alte scopuri decât cele legale, de către persoane care nu aveau dreptul să le acceseze.
Potrivit legii, angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.

Asadar, exista dreptul si nu obligatia de aplicare a sanctiunilor disciplinare.
Bună ziua!
Știu că este la alegerea angajatorului dacă aplică sau nu sancțiunile disciplinare! dar el poate să nu transmita către comisia de cercetare disciplinară dacă există o sesizare? Pur și simplu o ignora?
In opinia mea, va trebui trimisa comisiei de disciplina acea sesizare.