avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariata- pierdere sarcina ( avort spontan)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariata- pierdere sarcina ( avort spontan)

Buna ziua,
Am o salariata care a anuntat ca este insarcinata , am dat instiintare catre ITM cu documentele aferente , dar intre timp aceasta a pierdut sarcina .
A prezentat departamentului HR documente medicale in acest sens.
Avand in vedere ca ITM -ul a fost instiintat de sarcina salariatei , la acest moment trebuie sa instiintez din nou ITM-ul ca salariata a pierdut sarcina si sa atasez documentele medicale?

Multumesc anticipat pentru ajutor!
Cel mai recent răspuns: yna81 , utilizator 08:04, 13 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu trebuie sa instiintati din nou ITM-ul ca salariata a pierdut sarcina si sa atasati documente medicale in acest sens.
Multumesc mult pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instiintare angajator salariata insarcinata valcris valcris Buna ziua. Ajutati-ma, va rog, cu un raspuns pentru urmatoarea situatie: La firma am o colega insarcinata in 10 saptamani. I-a spus directorului general ca ... (vezi toată discuția)
Angajata insarcinata Daliborka Daliborka Buna ziua im momentul in care angajata prezinta o adev de la speciliast/medicul de familie precum este insarcinata, ulterior ce pasi trebuie urmati? se face ... (vezi toată discuția)
Anuntare itm salariata insarcinata musetel musetel Buna seara, Va supun atentiei urmatoarea situatie: O microintreprindere cu o singura salariata isi are sediul acasa la administrator, iar angajatul ... (vezi toată discuția)