Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Mai este necesar sa fie trecut in statut un cenzor?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Mai este necesar sa fie trecut in statut un cenzor?

Buna ziua.Daca o fundatie are trei membri fondatori mai este necesar sa fie trecut in statut un cenzor?
george-neagu, moderator
la asociatii nu doar ca pot, dar in principiu cam si trebuie sa fie, ca legea nu permite ca toti sau majoritatea membrilor consiliului director sa fie nemembri ai asociatiei, deci la infiintare din cine altcineva sa isi constituie asociatia CD=ul decat dinte membrii ei la momentul infiiintarii, adica dintre fondatori?
Membrii fondatori pot face parte din Adunarea Generala?
cred ca nu intelegeti conceputl de "membru" respectiv "fondator". La asociatii NU exista "fondatori" nici "membri fondatori" - exista dpdv legal doar "membri" si atat. Cine e membru la momentul infiintarii asociatiei poate fi asa colocvial si in actele interne ale asociatiei numit "fondator" dar e membru al asociatiei, la fel ca membrii primiti in asociatie ulterior infiintarii... si celui care a fost membru la infiintare ( "fondator" cum il numiti Dvs.) ii poate inceta oricand calitatea de membru ( prin demisie, deces, excludere etc.) si atunci desi ramane "fondator" ( in sensul ca a fost membru la infiintare) nu mai este membru ci doar un fost memebru. Conform legii, toti membrii fac parte din Adunarea Generala si deci nu poate face parte din AG cine nu e membru si nu poti fi membru in sensul legii daca nu faci parte si nu ai drept de vot in AG. De aceea membrii "de onoare" sau categorii de persoane pe care statutele asociatiilor le definesc in diverse moduri ( gen "membru simpatizant", "membru sustinator", "membru aderent") etc. dar NU au drept de vot, nici nu sunt de fapt "membru" in sensul legii, si pe cale de consecinta nici nu li se poate percepe cotizatie , nu pot fi alesi in functii pentru care legea sau statutul prevede calitatea de membru chiar daca se utilizeaza si in privinta lor termenul de "membru" de o anumita categorie. Avand in vedere prevederile legale ref. captul ca AG e formata din totalitatea membrilor, in opinia mea orice prevederi statutare care lipsesc anumiti membri de apartenenta si dreptul de vot in AG sau dimpotriva, desi nu mai sunt membri prevad ca fac parte din AG, sunt lovite de nulitate absoluta.