Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varul meu si-a facut un contract pentru cotizare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varul meu si-a facut un contract pentru cotizare pensie acum ...

Varul meu si-a facut un contract pentru cotizare pensie acum 6 ani de zile, la care plateste luna de luna
Acei 6 ani de cotizatie "aprobarea OUG 163/2020 " inseamna ca el nu mai poate cotiza sau ca de acum incolo cotizeaza degeaba?
Sau se refera ca oricine ce NU a cotizat poate sa cumpere 6 ani retroactiv la pensie?
Va multumesc
Dupa expirarea contractului , poate continua sa cotizeze , nu retroactiv, ci pentru viitor, dar in baza unui nou contract.
In contractul deschis la casa de pensii nu scrie nimic despre un timp limitat de cotizare, i s-a spus atunci ca poate cotiza luna de luna pana cand doreste...ba mai mult se stipuleaza in contract doar in cazul in care vrea sa NU mai cotizeze trebuie sa notificice Casa de pensii, altfel se percep penalizari
Sevrin, utilizator
Contractul nu are specificat prevederi referitoare la cand inceteaza?
Nu
Contractul de asigurare socială încheiat conform OUG 163/2020 își încetează aplicabilitatea la data la care contribuția de asigurări sociale datorată este achitată în întregime.