avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varul meu si-a facut un contract pentru cotizare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varul meu si-a facut un contract pentru cotizare pensie acum ...

Varul meu si-a facut un contract pentru cotizare pensie acum 6 ani de zile, la care plateste luna de luna
Acei 6 ani de cotizatie "aprobarea OUG 163/2020 " inseamna ca el nu mai poate cotiza sau ca de acum incolo cotizeaza degeaba?
Sau se refera ca oricine ce NU a cotizat poate sa cumpere 6 ani retroactiv la pensie?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Sevrin , utilizator 20:34, 28 Iunie 2021
Eu va repet:
Nu merita.
Se va primi indemnizatia minima pentru pensionari dupa 35 ani de stagiu.
Aceasta este acum in valoare de 800 lei.
Faceti-va calculele si vedeti daca merita.

Carp Mircea a scris:

Eu va repet:
Nu merita.
Se va primi indemnizatia minima pentru pensionari dupa 35 ani de stagiu.
Aceasta este acum in valoare de 800 lei.
Faceti-va calculele si vedeti daca merita.


Eu stiam ca indemnizatia minima este dupa 15 ani de cotizatie
“ conform noii formule de calcul, la o vechime de minimum 15 ani, pensionarul primeşte 45% din salariul minim brut şi 1% din salariul minim brut pentru fiecare an în plus. Se ajunge astfel la departajări clare, în funcţie de numărul de ani lucraţi: cel cu 13 ani primeşte o pensie de 1.032 lei în 2021, cel cu 19 ani - 1.176 lei, iar cel cu 35 de ani vechime - 1.560 lei.”
Sa intelegem ca nu exista sau nu va exista asa ceva?!
Ultima modificare: Joi, 24 Iunie 2021
Sevrin, utilizator
Carp Mircea a scris:

Eu va repet:
Nu merita.
Se va primi indemnizatia minima pentru pensionari dupa 35 ani de stagiu.
Aceasta este acum in valoare de 800 lei.
Faceti-va calculele si vedeti daca merita.


Sa inteleg ca nu merita nici macar sa cotizeze pentru cei 15 ani ce sunt necesari pentru pensie?
Sau va refereati ca nu merita sa cotizeze pentru 35 ani?
Inteleg ca daca cotizeaza 15 ani sau 35 ani, pensia va fi 800 lei?
Va multumesc
Ultima modificare: Joi, 24 Iunie 2021
Sevrin, utilizator
Prin contract de asigurare cu casa locala pe 15 ani, sau pe 35 de ani, se va obtine in ambele cazuri indemnizatia minima pentru pensionari, care la acest moment este de 800 lei.
Se merita doar in urmatoarele cazuri:
-Cand lipseste o mica perioada din indeplinita conditiei de stagiu minim de 15 ani, pentru a beneficia de acea indemnizatie minima de pensionri
-Cand lipseste o mica perioada din conditia de stagiu complet, pentru a beneficia de reducerea varstei standard,datorata grupelor/conditiilor de munca..
Asadar, merita doar in cazuri extreme, strict necesare indeplinirii anumitor conditii.
Am inteles, o sa ii transmit atunci sa cotizeze pana face cei 15 ani de vechime necesara pentru indemnizatie

Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

oug nr.163 din 2020 maria dinca maria dinca Barbat, nascut in mai 1959 -varsta standard de pensionare in mai 2024 Are 10 ani si 7 luni de grupa a-II-a (100%) de munca ceea ce inseamana daca are stagiu ... (vezi toată discuția)
Cumpărare vechime în ultimul an de liceu Nicoleta_Bacau Nicoleta_Bacau Bună ziua, Am terminat liceul (12 clase) la zi în 24 iulie 1986 la vârsta de 18 ani și 11 luni, fiind data la scoala la vârsta de 7 ani si o luna. Pt ... (vezi toată discuția)
Indemnizație socială la pensie ririnuka ririnuka Mama ma are 61 de ani și a cotizat 13 ani și 5 luni. De ce pensie poate beneficia (vezi toată discuția)