Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casa inainte de casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casa inainte de casatorie

Buna ziua. Eu detin o garsoniera de inainte de casatorie, sotul meu un apartament cu 2 camere, in care si locuim acum. Familia s-a marit. Am vrea sa vindem garsoniera si sa cumparam un apartament mai mare, 3-4 camere, iar apartamentul lui sa il inchiriem.
Intrebarea este, in cazul in care noi ne vom desparti dupa ceva timp, pot demonstra cumva ca eu am venit cu banii de la garsoniera vanduta, sau pot face un document la notar inainte de vanzare, cu sotul meu, in care sa spuna ca nu are pretentii la banii luati pe acea garsoniera?
Va multumesc
alora005, utilizator
cand veti cumpara casa, veti specifica in act cu ce bani cumparati- suma de x lei reprezentand suma probenita in urma vanzarii garsonierei bun propriu sau, alta varianta, va schimbati regimul matrimonial in cel al separatiei de bunuri si cumparati casa cea noua pe cote parti.