Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Este legal ca un dezvoltator imobiliar sa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Este legal ca un dezvoltator imobiliar sa perceapa ...

Buna ziua,

Este legal ca un dezvoltator imobiliar sa perceapa o taxa de la cumparator (bloc nou) pentru racordarea unui apartament (nu a imobilului/blocului) la energie electrica?

Am inteles ca exista o preverede ANRE conform caira nu este legal, dar nu imi e foarte clara interpretarea ei.

Multumesc
ce taxa sa ceara?......cu legislatia actuala nu poate sa vanda un ap daca nu are toate utilitatile racordate

Au facut contracte de vanzare cumparare fara sa aiba contor pe apartament si ne-au cerut o taxa pentru bransarea apartamentului la retea. Au spus ca ei au facut bransarea blocului si pana la fiecare apartament platim noi
fara utilitati nu se da receptia finala a lucrarii, iar fara receptie nu poti sa vinzi(ori a luat receptia inainte de noile reglementari)
in contractul de v/c nu e specificat ca e racordat la utilitati?

mai au sa vanda fara ferestre si sa spuna ca ei au facut apartamentul, mai departe se descurca fiecare cum poate
taxa de racordare a unui apartament este de maxim 100ron daca bransamentul este realizat pana in bloc.

mi se pare de porc sa vinzi un apartament de >50k euro si sa ceri 100ron pt racordare......sigur au bransamentul pana in bloc facut si cu toate autorizatiile?

din pacate ne imbatam cu apa chiora cand e sa cumparam apartamente si avem incredere in vorbele "dezvoltatorului"

la orice tranzactie de acest fel faceti inscrisuri cu termene asumate privind utilitatile.....dupa ce ai facut ctr v/c totul e in carca ta.......la en electrica de ex daca furnizorul nu are putere disponibila in zona ajungi sa mai platesti juma de apartament de caciula pe bransament

P.S: cursul normal e ca dezvoltatorul sa aiba contract pt fiecare tip de utilitati iar ulterior noul proprietar transfera acele contracte pe numele lui(la apa/canal se transfera pe asociatie in 99% din cazuri)
hob, utilizator
multumesc mult pt raspuns
Este abuz din partea dezvoltatorului,suplimentar cost bunul imobil sa pretinda si sa perceapa taxe de racordare la utilitati