Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum se calculeaza corect la un PFA?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum se calculeaza corect la un PFA?

Buna ziua ! Daca imi deschid un PFA si am venit brut anual de 400.000 ron (80.000 euro ) ,voi plati contributie la CAS mai mult de 7000 ron ? Sau cum se calculeaza corect .Imi puteti explica ce procentaj si ce taxe se platesc ? Multumesc!
george-neagu, moderator
La un pfa veti declara anual prin declaratia unica impozitul pe venitul din activitati independente 10% aplicat la venitul net (adica total anual venit incasat - total anual cheltuieli deductibile platite, fara contributiile sociale).
Separat, daca venitul anual net detaliat mai sus este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie, veti declara in declaratia unica si veti plati obligatoriu contributia la sanatate (cass 10%) si contibutia la pensie (cas 25%). Procentele se aplica doar la valoarea plafonului.
george-neagu, moderator