Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... La furtul unei înghețate surprinse de camera video , ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

La furtul unei înghețate surprinse de camera video , are putere ...

La furtul unei înghețate surprinse de camera video , are putere de dovadă în instanță ? Fapta nu a fost dovedită pe loc. Vorbim despre dreptul la identitate.
Nu inteleg ce treaba are dreptul la identitate cu probatiunea unei infractiuni de furt.
Pentru furtul unei înghețate este inutila orice discuție juridica.
În regimul comunist ati fi fost sancționat tare dar acum nu exista probleme.

Incercati sa nu dovediți zicala, ca,, cine fura azi un ou, mâine va fura un bou" ca sa nu riscati incidență legii penale.

Se vroia înlăturarea prin lege a probelor video dar nu s-a ajuns la asa ceva.
Parlamentarii au avut totuși posibilitatea sa înțeleagă ca ar fi frizat absurdul cu o astfel de propunere legislativă supusa votului...

Se viza eliminarea probelor pe flagrant delict prin înregistrări video și audio.

Cu stimă,
Claudiu Lascoschi - BUCUREȘTI, 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In regimul comunist ai fi primit un sut in fund daca furai o inghetata, dar nu era cazul pentru ca oricine isi permitea sa plateasca 1-3 lei pe o inghetata!, nu iti lua nimeni capul pentru o inghetata, sunt curios daca accidentele filmate de camerele de bord care se straduiesc unii sa spuna ca nu sunt omologate vor putea fi admise in maria sa INSTANTA
Problema în comunism era că, deși "oricine isi permitea sa plateasca 1-3 lei pe o inghetata" nu prea găseai înghețată, bere, carne, cam de nici unele! Iar cei care, azi, umplu hipermarketuriule, să înțeleg că nu sunt "oricine"?

În chestiunea în discuție, în mod sigur magazinele și-au rezolvat problema ca înregistrările camerelor să fie admise în instanță. Probabil forumistul înțelege prin "dreptul la identitate" de fapt dreptul la intimitate. Adică au și ei, hoții, dreptul la intimitate când fură, și nu trebuie deranjați, nu-i așa? :)

Karapok a scris:

In regimul comunist ai fi primit un sut in fund daca furai o inghetata, dar nu era cazul pentru ca oricine isi permitea sa plateasca 1-3 lei pe o inghetata!, nu iti lua nimeni capul pentru o inghetata, sunt curios daca accidentele filmate de camerele de bord care se straduiesc unii sa spuna ca nu sunt omologate vor putea fi admise in maria sa INSTANTA

hotumattua a scris:

Problema în comunism era că, deși "oricine isi permitea sa plateasca 1-3 lei pe o inghetata" nu prea găseai înghețată, bere, carne, cam de nici unele!

Ce varsta aveti? ca le amestecati. Carne se gasea rar dar berea era pe toate drumurile - adevarat ca cea de Azuga sau import RDG si Cehoslovacia erau mai greu gasibile - doar in restaurantele de lux, cat despre inghetata se gasea, si la colt de strada, era mai proasta la gust, dar sigur mai sanatoasa ne avand aditivi chimici.