Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ordonanta pesedintiala - pensie intretinere minor buna ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ordonanta pesedintiala - pensie intretinere minor buna ziua! ...

ordonanta pesedintiala - pensie intretinere minor
buna ziua!
o hotarare data in urma unei cereri de ordonanta pesedintiala pentru stabilirea pensiei de intretinere minor, este pusa in executare automat sau mai trebuie apelat la un executor judecatoresc?
Este trimisa hotararea judecatoreasca la angajatorul tatalui pentru a se opri suma respectiva lunar din salariu sau trebuie solicitat acel lucru angajatorului de catre mama?
multumesc!
Trebuie să apelați la un executor judecătoresc.
Buna ziua,

Hotararea isi produce efectele de la pronuntare, anume este executorie de drept.

Aceasta poate fi pusa in executare, prin cerere de executare silita.

Va adresati unui executor judecatoresc.

Nu este instituita din oficiu poprire asupra veniturilor salariale.

In cazul pensiei de intretinere, ori de cate ori va fi neplatita, va veti adresa executorului judecatoresc.

Asadar, va sugerez sa asteptati un interval mai mare, pentru a nu initia mai multe cereri de executare, distincte.

In mod distinct, puteti depune plangere prealabila, sub aspectul savarsirii infractiunii de abandon de familie, incriminata de art. 378 din Codul penal.
Dacă pensia nu este plătită de bună voie, faceți o notificare tatălui, iar dacă nici așa obligația nu este îndeplinită, mergeți la un executor judecătoresc. Instanța nu transmite angajatorului hotărârea, ci executorul este cel care poate să poprească salariul sau conturile debitorului obligației.