avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 352 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ordonanta pesedintiala - pensie intretinere minor buna ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ordonanta pesedintiala - pensie intretinere minor buna ziua! ...

ordonanta pesedintiala - pensie intretinere minor
buna ziua!
o hotarare data in urma unei cereri de ordonanta pesedintiala pentru stabilirea pensiei de intretinere minor, este pusa in executare automat sau mai trebuie apelat la un executor judecatoresc?
Este trimisa hotararea judecatoreasca la angajatorul tatalui pentru a se opri suma respectiva lunar din salariu sau trebuie solicitat acel lucru angajatorului de catre mama?
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 11:44, 11 Iulie 2021
Trebuie să apelați la un executor judecătoresc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Hotararea isi produce efectele de la pronuntare, anume este executorie de drept.

Aceasta poate fi pusa in executare, prin cerere de executare silita.

Va adresati unui executor judecatoresc.

Nu este instituita din oficiu poprire asupra veniturilor salariale.

In cazul pensiei de intretinere, ori de cate ori va fi neplatita, va veti adresa executorului judecatoresc.

Asadar, va sugerez sa asteptati un interval mai mare, pentru a nu initia mai multe cereri de executare, distincte.

In mod distinct, puteti depune plangere prealabila, sub aspectul savarsirii infractiunii de abandon de familie, incriminata de art. 378 din Codul penal.
Dacă pensia nu este plătită de bună voie, faceți o notificare tatălui, iar dacă nici așa obligația nu este îndeplinită, mergeți la un executor judecătoresc. Instanța nu transmite angajatorului hotărârea, ci executorul este cel care poate să poprească salariul sau conturile debitorului obligației.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentară Anca Huszar Anca Huszar Fostul soț nu a plătit pensia alimentară celor doi copii din februarie. Am încercat să îl constatăm telefonic și nu răspunde . Am cerut firmei la ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara. Silviulucian Silviulucian Bună ziua! Cumnata mea este divorțată de vreo 3 ani. În urma căsătoriei are fiică în vârstă de 18 ani. În momentul divorțului instanță a ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara NELUCRACIUN NELUCRACIUN Fica mea a divortat si sta cu fica ei in alta locuinta.La divort s-a stabilit cuantumul pensiei pt fetita in valoare de 600 lei pe care instanta a hotarat ... (vezi toată discuția)