avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, In Ordinul ministrului muncii nr.487/2021, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, In Ordinul ministrului muncii nr.487/2021, publicat ...

Buna ziua,
In Ordinul ministrului muncii nr.487/2021, publicat în monitorul oficial nr. 609/2021 a apărut noul model de adeverința care ar urma să fie depusa pentru creerea bazei de date în vederea recalcularii pensiilor.
Când am depus dosarul de pensie, im dec.2021, am depus o adeverință care conținea un număr mai mic de elemente, în principal pentru sporurile cu caracter permanent pentru perioada anterioară datei de 01.04.2001.
În noul model de adeverința nu se precizează ce fel de sporuri, dacă se ia in considerare al 13-lea salariu, ce tipuri de prime, ce adaosuri...si nici daca pentru aceste noi elemente, care nu au fost luate in calcul la stabilirea pensiei iitiale, se va mai aplica coeficient de corectie.
Ce se va întâmpla la recalculare cu pensia mea dacă nu voi putea obține noua adeverință că să o depun la casa teritorială de pensii? Oare se va mai aplica art 152 din Legea 127/2019, în sensul că mi se va majora cu 10% punctajul/ stagiul realizat până la 1.04.2001? Este poate, mai bine sa nu fie depusa aceasta noua adeverinta, pentru a ramane sub imperiul legii vechi, legea 263/2010, sub aspectul cuantumului, care contine si coeficient de corectie?
Nu se stipulează nici care este termenul limită de depunere a acestui nou tip de adeverință, probabil 31.08.2023?
Va multumesc!
Cu deosebita stima,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:59, 25 Iunie 2021
In dec 2021 nu aveati cum sa depuneti o adeverinta .... poate in dec 2020.

Legea 127/2019 va intra in vigoare la 01.09.2023.

Adeverintele care cuprind venitul lunar realizat, brut sau net, dupa caz, existente in dosarele de pensie, precum si cele emise pana la data intrarii in vigoare a prezentului ordin, dar nedepuse la casele teritoriale competente se utilizeaza pentru crearea bazei de date prevazute de a acel Ordin.
Ultima modificare: Vineri, 25 Iunie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu am depus adeverinta conform legii 263/2010, privind sporurile cu caracter permanent. In Ordinul 487/2021 se precizeaza ca acest nou tip de adeverinta se va folosi in reclacularea pensiilor pentru crearea bazei de date in vederea unei noi legi ai pensiei.
Intrebarea mea este daca este avantajos sa o mai depun sau sa raman cu adeverinta din dosar, care beneficiaza si de coeficient de corectie.
Multumesc!
Cititi cu atentie raspunsul primit anterior .... este avantajos sa o mai depuneti numai daca sunt alte venituri decat celeanterioare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua m-am pensionat in 2019 pe baza legii 263/2019. vreau ... uca2015 uca2015 Buna ziua M-am pensionat in 2019 pe baza legii 263/2019. Vreau sa initiez actiune in instanta pt acordarea sporului de grupa a II a dovedit cu adeverinta si ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, m-am pensionat in 2019, mai pot contesta in justitie ... myhai55 myhai55 Buna ziua, M-am pensionat in 2019, mai pot contesta in justitie decizia de pensionare pe motiv ca nu mi-au fost luate in calcul sporurile si sumele din acord? ... (vezi toată discuția)
In momentul de fata (august 2021), pentru iesirea la pensie se ... JOHNVASILE JOHNVASILE In momentul de fata (august 2021), pentru iesirea la pensie se aplica Legea 263/2010 cu modificarile si completarile ulterioare. Acum doi ani pe 8 iulie 2019 ... (vezi toată discuția)