Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cota parte indiviza
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cota parte indiviza

Buna seara.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat privind repartizarea costurilor conform cotei indivize de proprietate adica proportional cu suprafata utila a fiecarui apartament la un bloc de 30 apartamente care a fost reabilitat termic .
Problema este ca in momentul demararii proiectului de eficientizare energetica prin fonduri europene, 3 apartamente aveau peretii exteriori izolati cu polistiren, aceste suprafete izolate de catre proprietarii apartamentelor nu au fost cuprinse in proiect si nici in devize.
In baza acestui proiect au fost inchise cu geam termopan si 5 balcoane.
Cum se calculeaza in acest caz, de exemplu la apartamentele cu peretii exteriori izolati, cota parte indiviza ?
Proprietarii celor 3 apartamente vor trebui sa participe la costurile legate de acoperis, material decorativ, geamuri termopane montate pe casa scarii, etc.
Va multumesc !
dumipaula1234@gmail.com, utilizator
cazul prezntat de dv repreinta situatie aparte deoarece execuatntul detine obligatia sa execute modernizarea si eficientizarea termica pe intreaga suprafata cu materiale cu aceiasi caracteristici tehnice,or daca se lasa o izolatoe veche aceasta nu asigura aceiasi protectie energetica
Daca,executantul a acceptat sa nu dezafecteze vechea izolatie ,atunci respectivii proprietari vor fi exonerati de la obligatia platii modernizare si eficientizare termica