Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pentru prima oara infiintez PFA servicii IT.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pentru prima oara infiintez PFA servicii IT.

Salut,

Pentru prima oara infiintez PFA. Ofer servicii IT. Am sediul in cluj. Va rog ajutati-ma cu cateva raspunsuri la urmatoarele:
1. Dat fiind ca depasesc 12 salarii minime pe an, ce impozite voi plati la stat, procentual ?
2. Am citit despre impozit pe baza de norma de venit. Pot sa platest pe Norma de venit in loc de venitul real? Norma de venit pe ar fi Cluj e de 2 ori mai mica decat venitul real.
3. Incerc sa aflu cai prin care as plati mai putine impozite la stat ca si PFA, sunt nou si e probabil sa fac greseli, ce recomandari imi puteti oferi ca sa platesc mai putine impozite ?

Fiecare raspuns e mult apreciat!
george-neagu, moderator
Impozitarea pe venit real in activitati independente este 10% aplicat la venitul anual net adica total venit incasat - total cheltuieli deductibile platite (fara contributiile sociale).
Impozitarea pe norma de venit in activitati independente este 10% aplicat la valoarea normei de venit corespunzatoare codului caen autorizat in judetul dumneavoastra.
Contributiiile sociale 10% cass si 25% cas (daca trebuie platite) se calculeaza aplicand procentele doar la valoare plafonului celor 12 salarii minime.
george-neagu, moderator