Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire sot supravietuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire sot supravietuitor

buna ziua, as vrea sa obtin o informatie: sotul supravietuitor ( in concurs cu descendentii defunctei) mosteneste 1/4 din absolut toate bunurile defunctei sau numai din bunurile dobandite impreuna in timpul casatoriei. Multumesc
Buna ziua,

Cota de 1/4 se raportează la toate bunurile defunctului.

Cu stima.
1/4 se raportează la întregul bunurilor proprii ale soțului decedat și la jumătate din bunurile comune. Cealaltă jumătate din bunurile comune aparține soțului rămas în viața
raluk0207, utilizator
Corect. Pentru bunurile dobândite in timpul căsătoriei se procedeaza la lichidarea regimul matrimonial, act care se încheie de notarul public intre soțul supraviețuitor si moștenitori, iar jumătatea care se cuvine defunctul in urma lichidării se include in masa succesorala.