avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua, Metodologia de titularizare 2021, Art.89 ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua, Metodologia de titularizare 2021, Art.89 lit.2 nelamurire

Buna ziua,

Un parere avizata cu privire o chichita la Metodologia titularizare 2021.

Art. 89 (1) Candidații care au susținut proba scrisă în cadrul concursului național, sesiunea 2021, se ierarhizează pe listă unică, în ordinea
descrescătoare a mediilor de repartizare sau a notelor, după caz, până la minimum media/nota 5 (cinci), cu respectarea condițiilor prezentei
Metodologii.
(2) Candidații care au susținut proba scrisă în cadrul concursului național, sesiunea 2021, depun, la inspectoratul școlar unde doresc să fie repartizați, în perioada prevăzută în Calendar, o cerere însoțită de copii ale actelor de studii și grade didactice, autentificate de unul dintre secretarii
comisiei județene/a municipiului București de organizare și desfășurare a concursului. La inspectoratele școlare se înregistrează și cererile
candidaților care au obținut cel puțin nota/media de repartizare 5 (cinci) la concursurile naționale din 2020, 2019, 2018 (minimum 5 atât la proba
scrisă, cât și la proba practică sau inspecția la clasă), respectiv cel puțin media de repartizare 7 (șapte), conform art. 64 alin. (9), la concursurile
naționale din 2017, 2016, 2015 și care solicită repartizarea pe perioadă determinatăîn baza acestor rezultate.

Pot fi repartizați în baza mediilor de repartizare obținute la concursurile naționale din perioada 2015-2020 candidații care nu au mai participat ulterior la alte concursuri naționale sau care nu au obținut note sub 5 (cinci) laproba scrisă în cadrul următoarelor concursuri naționale în specialitatea postului didactic/catedrei solicitat(e).

Prin acest ultim paragraf...se intelege ca si acei candidati care au obtinut minimum cinci la concursurile din 2015-2021 pot fi repartizati ca suplinitori ?

sau cum se citesc lucrurile..

Multumesc anticipat...

Alte discuții în legătură

Titularizare la nivelul scolii Albert35 Albert35 Supun atentiei dumneavoastra problema tutularizarii la nivelul unitatii de invatamant... Sunt profesor de informatica cu o vechime efectiva in invatamant ... (vezi toată discuția)
Articolul 253 din metodologia pentru titularizare in invatamant sorella sorella Am dat examen de titularizare in invatamant 3 ani la rand: in 2014 am obtinut media 7,64, in 2015 am obtinut media 8,40, in 2016 am obtinut 7,46. In anul ... (vezi toată discuția)