avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Pentru ca mama mea a lasat mostenire ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Pentru ca mama mea a lasat mostenire apartamentul ...

Buna ziua,

Pentru ca mama mea a lasat mostenire apartamentul doar fratelui meu, doreasc sa o denunt pentru ca ani buni la rand a beneficiat de pensie de boala, ea neavand nici o boala. Cum si unde pot face asta?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Pentruca , utilizator 15:22, 11 Iulie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fabulos si ne mai miram cand auzeam de denunturile făcute înainte de 89 prin csre copiii își turneu familia la Secu,rudele se turneu între ele ..Puteti consulta un avocat după decesul mamei si in functie de actele făcute vedeți ce variante sunt,reductiunea liberalitatilor excesive etc.
De ce sa astept decesul, cand o pot confrunta atata cat timp este in viata? Lenea, preacurvia, smecheria si alcoolismul pot fi considerate boli?
Credeam ca le-ati vazut si auzit pe toate pana acum, totusi sunt atatia ani de democratie ... asa ma gandeam si eu sa consult un avocat, insa inainte vreau sa consult poporul, sa stiu daca au mai fost cazuri de genul

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Fabulos si ne mai miram cand auzeam de denunturile făcute înainte de 89 prin csre copiii își turneu familia la Secu,rudele se turneu între ele ..Puteti consulta un avocat după decesul mamei si in functie de actele făcute vedeți ce variante sunt,reductiunea liberalitatilor excesive etc.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca va lasa casa, nu mai conta ca a luat pensie pe nedrept?
Nicidecum nu vreti sa indreptati o nedreptate, ci doar sa va razbunati.
Ca sa ia o pensie, trece printr-o comisie, daca exista falsuri, trebuie depuse plangeri penale, ceea ce se poate indrepta împotriva dvs daca le faceti cu rea credinta.
Puteti merge sa depuneti o sesizare la dgaspc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cum a lăsat moștenire?... înțeleg din ce ați scris că este încă în viață. Mai mult de atât, trebuie să înțelegeți că nimeni nu este obligat să lase ceva moștenire. Vă deranjează că de ceea ce este al dumneaei beneficiază/va beneficia doar fratele, dar ar fi putut foarte bine să văndă, să plece la un azil și să se bucure după bunul plac de banii care-i rămâneau. Să o confruntați pt ce? Pt că a dispus după cum a dorit de bunurile proprii? Are tot dreptul să facă ce vrea cu ceea ce-i aparține!

Alte discuții în legătură

Masa succesorala dantronik dantronik am o verisoara a carei unica mostenitoare sint eu,nu am copii,doar un nepot ,din frate.daca eu as deceda inaintea verisoarei,pot lasa un testament ceva ca ... (vezi toată discuția)
Cum pot ceda totul unei persoane? ombuneu ombuneu Care este procedura de a ceda totul (bunuri materiale, etc) fara a le mentiona in mod explicit ? Nu am procese pe rol. Nu sunt condamnat. Am familie, si ... (vezi toată discuția)
Firma de recuperare curiousabout curiousabout Tatal meu a facut acum mai multi ani un imprumut la banca BCR. Nu stiu exact in ce suma a constat sau cum s-a desfasurat pentru ca ne-a ascuns existenta acelui ... (vezi toată discuția)