Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Bună ziua. Expiră contractul de comodat pt sediul ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Bună ziua. Expiră contractul de comodat pt sediul unui ONG. ...

Bună ziua. Expiră contractul de comodat pt sediul unui ONG. Pentru încheierea de act adițional e nevoie de aprobare AGA. Actual adițional trebuie depus la judecătorie? Care este procedura? Mulțumesc!
Da, trebuie încheiat un act adițional de către reprezentanții Asociației, iar acest act trebuie înregistrat la judecătorie.
Mulțumesc!

Adrian ALBU a scris:

Da, trebuie încheiat un act adițional de către reprezentanții Asociației, iar acest act trebuie înregistrat la judecătorie.

dar de ce sa fie nevoie de aprobare AGA pt un contract de comodat in care ONG-ul este beneficiar? Ca asa ceva nu e act de dispozitie, ci de administrare... il p0ate in opinia mea aproba si COnsiliul Director,., cel mult daca nu e prevazut asa ceva in Statut, dar nu ar avea logica...