Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, notificarea si somatia in vederea ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, notificarea si somatia in vederea executarii silite,a ...

Buna ziua, notificarea si somatia in vederea executarii silite,a fost trimisa la adresa gresita,fara nicio legatura cu domiciliul meu,neschimbat vreodata,din acest motiv spuneam ca nu am primit nimic,iar banii mi-au fost retinuti deja din sal. Dupa ce am sunat EJ si i-am cerut lamuriri,mi a trimis actele pe mail si asa am descoperit greseala.Va rog sa ma indrumati,ce pot face,ptr. a corecta aceasta greseala.Multumesc!
Daca doar doriti, sa se mentioneze adresa corecta, faceti cerere catre executorul judecatoresc. Daca aveti motive de contestatie, puteti face contestatie la executare in 15 zile, pentru a invoca prescriptia sau altele asemenea.
Actele,trebuiesc refacute,cu noua adresa,pe cheltuiala cui,avand in vedere ca m-a atentionat,ca a platit o suta si ceva lei,doar ptr. a notifica adresa gresita. Pe principiul cine a gresit plateste,sau cum prevede un articol de lege?Multumesc!
Daca executorul avea datele dvs. corecte si a transmis gresit, este culpa lui intr-adevar. Daca dvs. v-ati schimbat adresa intre timp, e culpa dvs. Termenul de contestatie de 15 zile curge de la data la care ati luat la cunostita de executare sau de la data la care v-au fost comunicate actele.
Multumesc ptr. raspuns,nu mi-am schimbat domiciliul,altfel,puteam deduce ca este culpa mea.Eu intrebam,cine plateste al doilea rand de acte,intocmite corect.Primele,desi gresite,eu le platesc
Nu le platiti separat. Toate aceste documente si proceduri intra in onorariul executorului. Daca doriti, puteti sa ii solicitati executorului sa reduca contravaloarea facturii de onorariu cu suma perceputa pentru intocmirea si comunicarea actelor. Daca refuza, puteti depune contestatie la executare.