avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ca muncitor angajatorul mă poate obliga să mă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ca muncitor angajatorul mă poate obliga să mă trimită în ...

Ca muncitor angajatorul mă poate obliga să mă trimită în deplasare cu delegație.
Ce conditii trebuie sa respecte ce formalității să facă fisa medicala din nou daca sunt abt de deplasare sau daca refuz deplasarea am dreptul.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:17, 11 Iulie 2021
Delegarea presupune exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă.

Daca nu sunteti apt pentru delegare , atunci cum sunteti apt pentrul ocul de munca?
Ultimă întrebare eu cu sora avem o mostenire d la o matusa pe numele nostru ne-a dat-o după moartea ei e a noastră moștenirea este in alta localitate e bătrână mătușa in cazul unei delegații in deplasare sa nu merg pot justifica angajatorului certificatul d moștenitor că proba.

Cornel Vasile a scris:

Delegarea presupune exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă.

Daca nu sunteti apt pentru delegare , atunci cum sunteti apt pentrul ocul de munca?

Nu poate fi nicio legatura intre un certificat de mostenitor si refuzul de a te deplasa la ordinul angajatorului pentru a presta activitati prevazute in fisa postului.
Motivul respectiv nu este unul de natura care sa duca la refuzul delegării.
Eu am grija de o persoana bolnava de gradul 1 că voluntar în timpul liber are familie nu sunt asistent personal pot justifica angajatorului care e procedura că sa nu plec în delegare.

Cornel Vasile a scris:

Motivul respectiv nu este unul de natura care sa duca la refuzul delegării.

Alte discuții în legătură

Delegarea in strainatate- obligatorie sau nu pentru angajat? nimeni1 nimeni1 Buna ziua, Este obligatorie pentru angajat deplasarea in strainatate in interes de serviciu atunci cand firma o cere? In ce conditii angajatul poate refuza ... (vezi toată discuția)
Obligativitatea plecarii in delegatie val1234 val1234 As vrea sa stiu daca din punct de vedere legal pot sa refuz plecarea in delegatie din motive personale. Am copii mici acasa si multe probleme si nu doresc ... (vezi toată discuția)
Delegatie AnaTudorAna AnaTudorAna Pot refuza plecarea intr-o delegatie in care urmeaza sa lucrez 5 zile cate 18 ore/zi? (vezi toată discuția)