Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Ce se intampla daca mama mea nu se prezinta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Ce se intampla daca mama mea nu se prezinta la notar ...

Buna ziua! Ce se intampla daca mama mea nu se prezinta la notar in cazul dezbaterii mostenirii unei surori decedate recent?Isi pierde calitatea de mostenitor?Mentionez ca nu a reusit sa se inteleaga cu ceilalti doi frati in aceasta privinta,ca atare,nu se prezinta la data stabilita de notar pentru dezbatere.
Nimeni nu poate fi obligat sa primească o moștenire dar daca dorește să participe la succesiune trebuie sa își exprime opțiunea in termenul legal de 1 an de la decesul defunctului.

Asta inseamna ca trebuie sa se prezinte la notar si sa-si exprime optiunea de a primi mostenirea?
Notarul va suspenda cauza succesorala si va indruma partile sa se adreseze instantei.
Cel mai probabil, celelalte rude o vor chema in judecata pe mama dvs, iar daca citata fiind, nu se va prezenta nici acolo, se va judeca in lipsa, iar partajul va fi dispus de instanta.
Da trebuie sa se prezinte la notar.
Dacă nu se prezintă mai mult ca sigur ceilalți frați o vor chema in instanța.. E recomandat totusi să dea o declarație expresă de acceptare a moștenirii la orice notar ..