Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri europene
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri europene

Bună ziua. Doresc să aplic pentru fonduri europene, iar firma de consultanță îmi cere un avans de 1500 de euro și 7% la final din valoarea proiectului pentru consultanta,proiectare,înființare firmă etc... Ma interesează dacă este în regulă sau nu.
Mulțumesc anticipat
Daca va decideti sa semnati un astfel de contract de consultanta este in regula. Firma de consultanta traieste din contracte de prestari servicii. Nu va obliga.
Mai am câteva nelămuriri.
Am verificat puțin firma pe internet, i-am spus și celui care administrează firma și a devenit puțin iritat....
Printr-o verificare simplă am aflat că firma, precizata pe contract, este pe minus, datorii la stat, fără angajați, denumirea înscrisă în contract nu există la o prima verificare, dar după CUI apare alta firmă, deci a fost făcută schimbare de nume. Am cerut o întrevede la sediul firmei dar am fost respinsă, în ideea că ne înțelegem la telefon sau dacă vreau ne întâlnim în particular dar nu la sediu.... Sunt doar câteva aspecte care le consider problematice, iar dacă am cerut lămuriri am fost repezită, persoana în cauză fiind iritată de toate întrebările puse. În opinia domnului eu trebuie sa plătesc prima tranșă și atât, fără lămuriri și altele, sa stau să aștept sa fiu sunată să mi se spună ce s-a făcut și ce nu. În opinia mea, lucrând și eu cu multe contracte și firme, un om care pune întrebări este un om interesat și dedicat. Inițial mi s-a spus ca pot și construi cu fondurile (ceea ce nu se poate, nici prin Start Up nation, numai modernizare și echipare ) , iar acum refuza să recunoască multe aspecte ce mi le-a spus, păcat că nu l-am înregistrat.....
Astept cu mare interes un răspuns...
Mulțumesc anticipat!
Ce raspuns doriti ? Nu va obliga nimeni sa incheiati contract cu firma respectiva. Este dreptul dvs. sa cereti lamuriri si sa incheiati sau nu contract.
Nu vad ce ati fi castigat daca inregistrati convorbirea. Era un motiv in plus, daca se ajunge in instanta (!?) sa se spuna ca nu ati avut accept pentru inregistrare.
Buna ziua,

Si eu am mers pe incredere cu un consultant acum 3 luni si am pierdut 500 de euro.

Sfatul meu este sa nu va avantati in a plati taxa catre consultanta de fonduri europene daca ati spus ca ati gasit firma cu datorii, fara angajati s.a.m.d..

Bazati-va pe feed-back-ul clientilor/contractantilor.

P.S: Nu se mai deschid fonduri start-up pe 2019, iar asta o stiu din surse sigure. Daca un asa-zis consultant va spune ca se deschid, o sa va minta doar ca sa va ia banii :-).

Mai asteptati pana la anul, in 2020, cum fac si eu, in speranta ca liniile de finantare se vor redeschide.

Din ce am inteles, lucreaza la un aspect important: de a nu mai implica bancile in ecuatia transmiterii fondurilor catre cei cu proiectele aprobate. Sunt foarte multe cazuri de restantieri si neplatitori la timp ale ratelor, iar bancile nu prea mai vor sa acorde creditele.

Posibil ca la anul, liniile sa se deschida.

Succes!

IAndra04 a scris:

Bună ziua. Doresc să aplic pentru fonduri europene, iar firma de consultanță îmi cere un avans de 1500 de euro și 7% la final din valoarea proiectului pentru consultanta,proiectare,înființare firmă etc... Ma interesează dacă este în regulă sau nu.
Mulțumesc anticipat

Mulțumesc mult pentru sfat! După discuția cu acest administrator am fost puțin hartuita de o angajată în ideea sa semnez și sa trimit avansul invocând tot felul de păreri. Am început sa ii explic ca nu pot trimite banii mei unei firme care nu îmi prezintă încredere. Avea un script bine pus la punct în tratarea obiecțiilor inclusiv psihologic a încercat sa ma facă sa ma răzgândesc, dar nu am cedat. Referitor la Start Up Nation, prin Octombrie sunt ceva deblocări de fonduri pentru zona rurala, dar încă nu este nimic sigur sigur.
O zi frumoasă

Daniel Vidoe a scris:

Buna ziua,

Si eu am mers pe incredere cu un consultant acum 3 luni si am pierdut 500 de euro.

Sfatul meu este sa nu va avantati in a plati taxa catre consultanta de fonduri europene daca ati spus ca ati gasit firma cu datorii, fara angajati s.a.m.d..

Bazati-va pe feed-back-ul clientilor/contractantilor.

P.S: Nu se mai deschid fonduri start-up pe 2019, iar asta o stiu din surse sigure. Daca un asa-zis consultant va spune ca se deschid, o sa va minta doar ca sa va ia banii :-).

Mai asteptati pana la anul, in 2020, cum fac si eu, in speranta ca liniile de finantare se vor redeschide.

Din ce am inteles, lucreaza la un aspect important: de a nu mai implica bancile in ecuatia transmiterii fondurilor catre cei cu proiectele aprobate. Sunt foarte multe cazuri de restantieri si neplatitori la timp ale ratelor, iar bancile nu prea mai vor sa acorde creditele.

Posibil ca la anul, liniile sa se deschida.

Succes!

IAndra04 a scris:

Bună ziua. Doresc să aplic pentru fonduri europene, iar firma de consultanță îmi cere un avans de 1500 de euro și 7% la final din valoarea proiectului pentru consultanta,proiectare,înființare firmă etc... Ma interesează dacă este în regulă sau nu.
Mulțumesc anticipat