Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale bunuri ale unei societati radiate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

bunuri ale unei societati radiate

buna seara,

as dori sa primesc o indrumare in urmatoarea speta:

o societate detine in proprietate un bun imobil - teren

societatea a fost radiata.

care este regimul juridic al terenului in acest moment, cand societatea este radiata?

sub ce forma asociatii societatii pot obtine acest teren? se poate introduce actiune in constatare astfel incat hotararea instantei sa constituie titlu de proprietate?

va multumesc
sandraionita, utilizator
stiu eu asa, insa deja e prea pe noapte (aloooo, colegii, treceti la combatut!): ca prin bilantul de lichidare se stabileste si ce se mai intampla cu pasivul, cu activul, care cum si unde se duc... pe la asociati. iaca asa obtin ei asociatii si dopo merg si la funciara si transcriu.
da' mai asteapta maine si un raspuns de la altcineva, ca e 23.23
noapte buna
Subiectul a mai fost discutat aici: www.avocatnet.ro/content/for...

Bilantul de lichidare nu are nicio relevanta, activul si pasivul de acolo sunt cu totul alte chestiuni. Bunurile trec in proprietatea asociatilor, lucru prevazut de legea societatilor comerciale.