Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Este legal un proces-verbal de constatare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Este legal un proces-verbal de constatare a contravenției ...

Bună ziua! Este legal un proces-verbal de constatare a contravenției întocmit de un agent de politie, care nu a constat contravenția?
În raport a menționat că și-a declinat calitatea, deși nu este adevărat, agentul constator avand alt nume, decât cel care a întocmit procesul-verbal.
Faceți o plângere împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției și indicați aceste neconcordanțe. dacă aveți martori, indicați numele lor și solicitați instanței admiterea și administrerea probei cu martori.
Multumesc! Martor imi este sotul, dar în intampinare, s-a cerut respingerea probei cu martori prevăzute de art. 315 alin. 1 pct 1-3 CPC, ceea ce inseamna ca nu am martori. Solicita și judecata în lipsa conform art 223 CPC
Instanța va admite mărturia soțului, deoarece este singura dovadă prin care puteți să răsturnați prezumția de veridicitate și legalitate a constatărilor agentului de poliție. Intimata se opune degeaba administrării probei cu martori.
Deci aș putea face un răspuns la întâmpinare și să menționez că doresc proba cu martor, prin care vreau să dovedesc neveridicitatea celor scrise de agent? Este caz de nulitate faptul că agentul costatator nu este cel care a intocmit procesul-verbal?
Dacă ați menționat numele martorului în plângerea împotriva p-v, în răspunsul la întâmpinare veți spune că cererea intimatei de respingere a martorului rudă nu este întemeiată. În mod normal, martorul trebuia propus prin cererea înaintată instanței.
Adrian ALBU, Avocat