Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Este legal un proces-verbal de constatare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Este legal un proces-verbal de constatare a contravenției ...

Bună ziua! Este legal un proces-verbal de constatare a contravenției întocmit de un agent de politie, care nu a constat contravenția?
În raport a menționat că și-a declinat calitatea, deși nu este adevărat, agentul constator avand alt nume, decât cel care a întocmit procesul-verbal.
Nu am propus in cerere martorul, pentru că am crezut ca procesul -verbal va fi anulat si nu va mai fi infatisare in instanta. Procesul-verbal a fost intocmit la o luna dupa asa zisa fapta contraventionala, indicandu-se incorect locul si ora. Martori erau, dar nu au fost solicitati, pentru că fapta contraventionala nu exista. Agentul a facut poze dupa actele de identitate, spunand că procesele-verbale vor fi trimise prin posta.
Nu am știut. Doar am cerut anularea PV, deoarece nu mi a dat dreptul de a face obiecții, fiind întocmit în lipsa mea, nejustificat, la o luna după constatare. A scris că nu s-au găsit martori...normal, unde să îi găsească? În secția de poliție? Pv a fost scris în secție...
Invocați faptul că nu există un martor asistent. Despre ce contravenție este vorba ?

minerva78 a scris:

Nu am știut. Doar am cerut anularea PV, deoarece nu mi a dat dreptul de a face obiecții, fiind întocmit în lipsa mea, nejustificat, la o luna după constatare. A scris că nu s-au găsit martori...normal, unde să îi găsească? În secția de poliție? Pv a fost scris în secție...

Contravenție pentru nepurtarea măștii în spatiu deschis, conf legii 55, care a fost neconstituțional modificata de o ordonanta de urgenta