avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua! Este legal un proces-verbal de constatare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua! Este legal un proces-verbal de constatare a contravenției ...

Bună ziua! Este legal un proces-verbal de constatare a contravenției întocmit de un agent de politie, care nu a constat contravenția?
În raport a menționat că și-a declinat calitatea, deși nu este adevărat, agentul constator avand alt nume, decât cel care a întocmit procesul-verbal.
Cel mai recent răspuns: minerva78 , utilizator 16:13, 26 Iulie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu am propus in cerere martorul, pentru că am crezut ca procesul -verbal va fi anulat si nu va mai fi infatisare in instanta. Procesul-verbal a fost intocmit la o luna dupa asa zisa fapta contraventionala, indicandu-se incorect locul si ora. Martori erau, dar nu au fost solicitati, pentru că fapta contraventionala nu exista. Agentul a facut poze dupa actele de identitate, spunand că procesele-verbale vor fi trimise prin posta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu am știut. Doar am cerut anularea PV, deoarece nu mi a dat dreptul de a face obiecții, fiind întocmit în lipsa mea, nejustificat, la o luna după constatare. A scris că nu s-au găsit martori...normal, unde să îi găsească? În secția de poliție? Pv a fost scris în secție...
Invocați faptul că nu există un martor asistent. Despre ce contravenție este vorba ?

minerva78 a scris:

Nu am știut. Doar am cerut anularea PV, deoarece nu mi a dat dreptul de a face obiecții, fiind întocmit în lipsa mea, nejustificat, la o luna după constatare. A scris că nu s-au găsit martori...normal, unde să îi găsească? În secția de poliție? Pv a fost scris în secție...

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contravenție pentru nepurtarea măștii în spatiu deschis, conf legii 55, care a fost neconstituțional modificata de o ordonanta de urgenta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formulare cerere plangere contraventionala claudia_vasilica claudia_vasilica Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu: - Formularea unei cereri de chemare in judecata in vederea anularii unui proces-verbal si al redobandirii permisului de ... (vezi toată discuția)
Proces verbal nesemnat de agentul contestator AlexGM AlexGM Am fost chemat (ca parat) la o reconstituire al unui eveniment rutier ce consta in zgaraierea unui alt autoturism aflat in parcare. Evenimentul ar fi avut loc ... (vezi toată discuția)
Lipsa inregistrarii video contraventie - plangere contraventionala traian23 traian23 Buna dimineata ! Am formulat plangere contraventionala impotriva unui proces-verbal, prin care am fost sanctionat pt. depasirea limitei de viteza legala. ... (vezi toată discuția)