avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restituire salariu virat din greseala angajatorului.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restituire salariu virat din greseala angajatorului.

Buna seara.
Am urmatoarea problema cu ultimul angajator:
Mi am dat demisia pe data de 24 mai (ultima zi de munca) si banii de salariu mi au fost virati in continuare pana pe data de 8 iulie, cand i am anuntat ca mi au virat in continuare salariu.
Dupa ce i am anuntat, m au contactat si mi au spus sa semnez alt cerere de demisie cu data de 13 iulie, pentru ca cealalta cerere de demisie cu data de 24 mai, nu a ajuns la ei. Acum am contactat sa le returnez sumele necuvenite, inclusiv bonuri de masa.
Mi se cuvin banii sau trebuie sa ii returnez?
Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 20 Iulie 2021
Ofunkyo, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ofunkyo , utilizator 20:03, 22 Iulie 2021
Nu. Fiind job la distanta, trebuie sa ma duc la sediu sa il iau. O sa cer un print.
Ultima zi de munca pe 13 iulie. Deci probabil ramane la la titudinea mea daca vreau sa ii inapoiez. Risc proces sau ceva de genu?
Astazi este zi de salari si mi au trimis iarasi salariu.
Ultima modificare: Joi, 22 Iulie 2021
Ofunkyo, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa intelegem ca sunteti pontat prezent si primiti salariu ... situatie in care, nu trebuie restituiti banii.
Perfect. Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie neinregistata Pruty Pruty In data de 16 martie am fost fortat sa imi dau demisia de la locul de munca (stiu ca nu este legal dar dupa ce am calculat bine lucrurile am hotarat ca aveam ... (vezi toată discuția)
Compania la care am lucrat mi-a virat 2 salarii consecutive dupa incetarea activitatii ayleen ayleen Buna ziua! Am o nelamurire. In luna august am fost angajata unei companii de telecomunicatii, unde am stat o luna fara cateva zile... Am plecat si nu mi-am ... (vezi toată discuția)
Fortare angajat sa isi dea demisia Camelia_casnica Camelia_casnica Un absolvent de studii superioare s-a angajat anul trecut in septembrie la o firma care solicita pentru postul vacant un absolvent. Procedura se stie ... (vezi toată discuția)