Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salutari tuturor, pentru o firma de transport marfuri ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salutari tuturor, pentru o firma de transport marfuri generale ...

Salutari tuturor pentru o firma de transport marfuri generale SRL ce impozite (sume/ă)se platesc/plateste la stat ?? Și cum lunar ,trimestrial sau anual.
1)De exp cu 2 angajati - contabilu si manageru?? Care sunt taxele pentru firma si pentru angajații ?
2)eu ca propietarul firmei din lipsa de personal ( șofer/ii) pot fi eu propiul angajat in propia firma si sa pot conduce camionu ??(de exp TUR- RETUR) sau chiar numai comunitate si sa vin la 2-3luni acasa se poate face asa ceva da sau nu?
Și daca DA cum trebuie sa procedez ?
Și daca NU dece nu ?Multumesc!
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Care sunt taxele pentru firma si pentru angajații ?

Contribuția socială de 2.25% datorată de angajator se numește Contribuție Asiguratorie pentru Muncă .

Contribuțiile sociale de 45% datorate de angajat sunt compuse din:
-Asigurări Sociale (CAS) – 25%
-Asigurări Sociale de Sănătate (CASS) – 10%
-Impozit pe venit – 10%

2. Ca propietar al firmei puteti fi propiul angajat si sa conduceti camionul.
In acest sens,veti incheia un c.i.m. cu societatea pe functia de sofer.
Sa înteleg ca pentru firma care o
înfințez nu sunt taxe si impozite de platit pe care trebuie sa le platesc lunar,trimestrial sau anual chiar daca nu am activitate sau chiar daca am?multumesc!
V2000, utilizator
nu exista firma care sa fie scutita de taxe si impozite, pe langa cele pt angajati enumerate mai sus care se retin de la angajati dar angajatorul le retine si le plateste, veti mai plati impozit pe venit sau pe profit si tva in functie cifra de afaceri, de asemenea veti plati impozit si RCA pt autovehiculele utilizate, impozit pe dividende, s.a.
Dacă nu aveți activitate nu aveți ce taxe sa plătiți...
Și daca am firma înfintata si nu am activitate pentru început se poate apela la un credit bancar pentru a achizitiona ( de exp un camion cap tractor )ca sami pot face venit pe firma de pe urma camionului si sa pot plati rata si ce mai trebuie lunar?Stiti cumva daca se poate? Si daca Da cum trebuie sa procedez? Vreau sa ma documentez si sa învaț cîte ceva înainte de a ma apuca ca sa nu fac greselii din prima.Multumesc!
V2000, utilizator