avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salutari tuturor, pentru o firma de transport marfuri ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salutari tuturor, pentru o firma de transport marfuri generale ...

Salutari tuturor pentru o firma de transport marfuri generale SRL ce impozite (sume/ă)se platesc/plateste la stat ?? Și cum lunar ,trimestrial sau anual.
1)De exp cu 2 angajati - contabilu si manageru?? Care sunt taxele pentru firma si pentru angajații ?
2)eu ca propietarul firmei din lipsa de personal ( șofer/ii) pot fi eu propiul angajat in propia firma si sa pot conduce camionu ??(de exp TUR- RETUR) sau chiar numai comunitate si sa vin la 2-3luni acasa se poate face asa ceva da sau nu?
Și daca DA cum trebuie sa procedez ?
Și daca NU dece nu ?Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 21 Iulie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:57, 22 Iulie 2021
1. Care sunt taxele pentru firma si pentru angajații ?

Contribuția socială de 2.25% datorată de angajator se numește Contribuție Asiguratorie pentru Muncă .

Contribuțiile sociale de 45% datorate de angajat sunt compuse din:
-Asigurări Sociale (CAS) – 25%
-Asigurări Sociale de Sănătate (CASS) – 10%
-Impozit pe venit – 10%

2. Ca propietar al firmei puteti fi propiul angajat si sa conduceti camionul.
In acest sens,veti incheia un c.i.m. cu societatea pe functia de sofer.
Sa înteleg ca pentru firma care o
înfințez nu sunt taxe si impozite de platit pe care trebuie sa le platesc lunar,trimestrial sau anual chiar daca nu am activitate sau chiar daca am?multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 21 Iulie 2021
V2000, utilizator
nu exista firma care sa fie scutita de taxe si impozite, pe langa cele pt angajati enumerate mai sus care se retin de la angajati dar angajatorul le retine si le plateste, veti mai plati impozit pe venit sau pe profit si tva in functie cifra de afaceri, de asemenea veti plati impozit si RCA pt autovehiculele utilizate, impozit pe dividende, s.a.
Dacă nu aveți activitate nu aveți ce taxe sa plătiți...
Și daca am firma înfintata si nu am activitate pentru început se poate apela la un credit bancar pentru a achizitiona ( de exp un camion cap tractor )ca sami pot face venit pe firma de pe urma camionului si sa pot plati rata si ce mai trebuie lunar?Stiti cumva daca se poate? Si daca Da cum trebuie sa procedez? Vreau sa ma documentez si sa învaț cîte ceva înainte de a ma apuca ca sa nu fac greselii din prima.Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 21 Iulie 2021
V2000, utilizator

Alte discuții în legătură

Am un camion (cap tractor) ca persoana fizica. V2000 V2000 Buna ziua daca am un camion (cap tractor) ca persoana fizica dar nu vreau sa-mi fac firma de transport ! Vreau sa va intreb pe dvs daca pot sa-mi trec ... (vezi toată discuția)
Accident camion fara rca andreimt andreimt Buna seara. In urma cu o saptamana am fost implicat intr-un accident rutier in Bulgaria. Am fost dirijat de cineva in timp ce dadeam cu camionul cu spatele ... (vezi toată discuția)
Intrebari de baza pentru administrarea unui srl sau srl-d adi8i adi8i Salut. - O sa obtin venituri din activitati de freelance (web development) si am nevoie sa inregistrez un PFA sau SRL. SRL pare mai convenabil. - O sa ... (vezi toată discuția)