Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Consecinte asupra derulatorului de Contract in ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Consecinte asupra derulatorului de Contract in aplicarea/neaplicarea de catre Consultant a Legii nr.204-2020 de completare a Legii nr.10/95 a Calitatii in constructii

Buna ziua,
In 18.sept.2020 a intrat in vigoare Legea nr.204/2020 ce completeaza si/sau modifica responsabilitatile Consultantului in raport cu partile in Contractul de Consultanta pe care il deruleaza precum si pentru contractele noi si este stipulat ca Investitorul institutie publica trebuie sa incheie cu Consultantul acte aditionale privind aceste modificari. Inteleg ca, din cauza acestor modificari, se impune sa existe act aditional la Contractul de servicii , semnat si de Consultant. De asemenea, data fiind modificarea asumarii raspunderii in ce priveste tot contractul de servicii, activitatea trebuie sa se deruleze respectand acele modificari care implicit afecteaza si modul de abordare a aplicarii penalitatilor si a efectuarii platilor (trebuie facute rapoarte zilnice de catre Consultant nu lunare ca pana acum si trebuie sa se tina cont de responsabilitatile fiecaruia). Contractul de servicii , pe legea romana, prevede ca derularea activitatii trebuie sa se faca cu respectarea Legislatiei in vigoare (Legea nr.10/95 republicata cu modificari si completari fara Legea nr.204/2020 nu mai e in vigoare, deci din 18 sept 2020 Consultantul trebuie sa deruleze activitatea cf Legii nr.10/1995 republicata cu modificari si completari inclusiv cu Legea nr.204/2020). Consultantul, desi i -am inmanat prevederile Legii nr.204/2020 in septembrie trecut in cadrul unei sedinte si l-am instiintat despre aceasta, nu a semnat nici acum actul aditional invocand o serie de conflicte de interese in interiorul acesteia. Departm. juridic al beneficiarului a specificat catre derulator (Beneficiar) ca rapoartele de progres (pe care Consultantul continua sa le faca lunar ! nu zilnic) pot fi platite catre Consultant ulterior momentului sept,2020 doar daca el/Consultantul asigura Beneficiarul ca va semna actul aditional si ca il va semna cat mai repede, ceea ce nu a facut nici pana acum, desi a fost instiintat de doua ori ca trebuie sa semneze actul aditional si pana atunci sa deruleze activitatea cf. Legii nr.10/95 cu modificari si completari inclusiv Legea nr.204/2020. Conducerea departamentului meu cunoaste situatia. Am aflat recent ca exista explicatii ale legiuitorului care sa arate ca nu exista un conflict de interese in sensul specificat de Consultant si le-am atasat la un ordin administrativ care sa fie semnat de conducere si sa fie inaintat catre Consultant. Intre timp mi s-a facut Nota de serviciu, cu un fragment din punctul de vedere al departam. juridic (consultativ !) rupt din context (!) cum ca rapoartele lunare (pe care le-am suspendat de la plata ulterior aparitiei legii nr.204/2020 cf. prevederilor din contract care permit acest lucru in caz de neclaritati) emise de Consultant pot fi aprobate si platite catre Beneficiar si dupa data intrarii in vigoare a legii nr.204/2020 (-fara sa tina cont ca a fost specificat ca aceasta se poate face daca derulatorul emite catre Consultant o NOTIFICARE prin care i se atrage atentia asupra necesitatii respectarii contractuale a prevederilor Legii nr.204/2020 si daca derulatorul constatat, in urma verificarii, ca cele expuse in rapoarte reflecta calitatea lucrarilor executate (lucru care, oricum , nu poate fi asumat de catre derulator, caci aceasta asumare e in sarcina Consultantului care a fost acceptat la o licitatie tocmai in acest scop, de a-si asuma el calitatea lucrarilor executate si a pune la dispozitie derulatorului stadiul si mersul lucrarilor de executie pe santier) , Nota de serviciu prin care mi se cere sa aprob rapoartele de progres si platile fara ca Supervizorul Consultantul sa fi semnat actul aditional, fara sa se fi aprobat emiterea unei Notificari (desi am facut demersuri catre Departam Juridic sa se aprobe continutul Notificarii, conducerea departamentului meu nu a inaintat aceasta adresa catre Juridic) . Singura posibilitate pe care o vad este sa se aprobe Ordinul Administrativ cel tarziu luni, si sa il trimit Consultantului. Va rog, aveti amabilitatea sa imi precizati:
- daca nu este legal sa platesc Consultantului aceste rapoarte , as vrea sa imi spuneti care ar fi consecintele legale (art., lege) care pot avea loc si sunt defavorabile pentru Beneficiar (semnatarii aprobarilor), in opina mea fiind clar ca nu se pot face plati fara contract/ (act aditional in cazul nostru-si care e obligatoriu prin lege , adica formularea e ferma, nu exista formula: Beneficiarul ”poate sa” incheie acte aditionale , ci Beneficiarul ”incheie” acte aditionale cu Consultantul in termen de 60 de zile de la data intrarii in vigoare a Legii 204/2020 ...), plata fara contract insemnand ca trebuie sa platesc din buzunar, iar daca aprob plata din contract risc sanctiuni grave (deci, aici rog precizati daca am dreptate si care sunt articolele de lege si pedepsele pentru aceasta incalcare a regimului legal de efectuare a platilor); totodata, cum afecteaza neasumarea raspunderii Consultantului pe Legea nr.204, platile catre Antreprenor pentru lucrarile executate de acesta INAINTE de aparitia Legii 204/2020 si pantru cele executate DUPA aparitia Legii nr.204/2020
- daca este legala plata rapoartelor mentionate fara semnarea actului aditional de catre Consultant, va rog precizati de asemenea cadrul legal care permite acest lucru si cu ce precizari pot aproba aceste rapoarte , mai ales ca ele nu s-au efectuat zilnic cum prevede legea nr.204
-cum pot raspunde la Nota de serviciu cu citari incomplete din raspunsul Departam Juridic si cu termen aproape imposibil de respectat (personal mi se pare un abuz in serviciu al conducerii directiei in care lucrez)
Multumesc anticipat pentru eforturile dumneavoastra
Cornelissa, utilizator