Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Aditional prelungire contract lucrari executie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Aditional prelungire contract lucrari executie

Un contract de lucrari a fost incheiat (nivel an 2015) cu durata de executie x luni (nu se precizeaza ca acestea sunt consecutive). De la ordinul de incepere au trecut mai mult decat cele x luni consecutive, dar contractul nu a fost prelungit prin act aditional, doar prin extensii de timp in baza Conditiilor de Contract FIDIC . Se poate finaliza la acest moment contractul si plati lucrarile executate ? Se pot incheia eventual acte aditionale fie de prelungire, fie pentru costuri suplimentare generale de intarzieri aprobari, modificari etc ?
În principiu se poate pe baza de extensii de timp, acordate de Inginerul Consultant. Dar trebuie întocmit un OV și aprobat de beneficiar. Dacă e un Contract FIDIC.
Trebuie văzută și Autorizația de Construire.
E prea larga întrebare.
Trebuie în concret și văzut sa nu existe alte piedici.
OV trebuie facut și dacă e vorba doar de extensie de timp ?
Cornelissa, utilizator