Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! În cazul în care, datorita faptului ca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! În cazul în care, datorita faptului ca un coleg ...

Bună ziua! În cazul în care, datorita faptului ca un coleg s-a pensionat, numărul de ore de lucru, al angajaților rămași depaseste 172 ore lucrate pe luna, câte ore pot fi plătite peste numărul acestora? Angajatorul spune ca nu exista cadrul lugal pt. plata surplusului de ore lucrate și nici recompensarea cu zile libere. Eviste un articol în codul muncii unde este exemplificat aceasta situație? Eu știam ca se pot plăti pana la 200 ore timp de trei luni, pana angajatorul angajează personal! Mulțumesc pt. ajutor!
Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea acesteia.

In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut mai sus in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.
Sporul pentru munca suplimentara se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.
(art.122 si art.123 C.mun.)