Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce spuneti, propunem o lege care permite partii ce a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce spuneti, propunem o lege care permite partii ce a cedat un ...

Ce spuneti, propunem o lege care permite partii ce a cedat un bun sa aiba un timp de 6 luni de la semnarea contractului vanzare/cumparare sa se razgandeasca asupra acestuia?
Si despagubirea sa fie dubla plus eventualele imbunatatiri aduse bunului, da?
Nu , nu propunem ... Poate doar cu conditia lui @Ionut.ion ...
Și rațiunea fiind ca...?
Este exclus asa ceva din punct de vedere juridic.
Nu este posibil asa ceva.

Este insa posibila o clauză în contract care sa stipuleze asa ceva daca părțile contractante accepta o atare clauză dar cu ceva motive.
Deci, nu trebuie lege sub acest aspect.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nici copii de grădinițe cand schimba jucăriile nu au termen de 6 luni sa se răspîndească...