avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce spuneti, propunem o lege care permite partii ce a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce spuneti, propunem o lege care permite partii ce a cedat un ...

Ce spuneti, propunem o lege care permite partii ce a cedat un bun sa aiba un timp de 6 luni de la semnarea contractului vanzare/cumparare sa se razgandeasca asupra acestuia?
Si despagubirea sa fie dubla plus eventualele imbunatatiri aduse bunului, da?
Nu , nu propunem ... Poate doar cu conditia lui @Ionut.ion ...
Și rațiunea fiind ca...?
Este exclus asa ceva din punct de vedere juridic.
Nu este posibil asa ceva.

Este insa posibila o clauză în contract care sa stipuleze asa ceva daca părțile contractante accepta o atare clauză dar cu ceva motive.
Deci, nu trebuie lege sub acest aspect.
Ultima modificare: Marți, 27 Iulie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nici copii de grădinițe cand schimba jucăriile nu au termen de 6 luni sa se răspîndească...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referitor la partaj Danaw Danaw Bună ziua! Am divorțat la notar și totodată am făcut și partajul, împărțind bunurile deținute, astfel: apartamentul era cumpărat de mine anterior ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea antecontractului de vinzare cumparare zilah zilah Daca din vina vinzatorului n-a fost posibil sa incheiem contractul de vinzare-cumparare timp de sase luni ,ce despagubire putem sa-i cerem? (vezi toată discuția)
Precontract mihaela.tasulea mihaela.tasulea Cum functioneaza promisiunea de vanzare din precontract? Daca eu ca cumparator nu vreau sa renunt la cumpararea imobilului, vanzatorul trebuie sa ma dea in ... (vezi toată discuția)