Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebare pe domeniul penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebare pe domeniul penal

Buna ziua.
As dori sa va intreb urmatorul aspect;

In urma cu cateva luni am fost agresat fizic si verbal de catre o persoana, ca urmare sunt 5 zile de ingrijiri medicale cu certificat IML, 14 zile mana imobilizata ghips, dupa care a nu se depune efort, in acest sens exista si scrisoare medicala.

La agresiune au existat si martori audiati, care au recunoscut faptele in favoarea mea.

Sunt si parte civila in dosar, 14 zile nu am putut sa i mi desfasor activitatea la serviciu.

Inainte de asta am mai avut parte de hartuiri din partea persoanei respective, insa fara agresiune.

Cazul a ajuns la parchet, avand agresorul avand calitatea de inculpat, nu stiu daca a mai avut antecedente (se banuieste ca nu).

Imaginea mea simt ca este afectata, locuind in zona de blocuri cu foarte multe apartamente, vestea s a raspandit, toata lumea e curioasa si adreseaza intrebari.

Doresc sa intreb in cazul in care sunt chemat la mediere, ce sume se pretind in acest caz?

In caz ca nu ne intelegem ma gandesc ca are de achitat aparatorii, nu stiu la ce suma se ridica sanctiunea penala pentru aceasta fapta, dar se pateaza si cazierul persoanei in cauza.

Si nuneste foarte clar cine poate da calitatea de inculpat, poate da si politistu investigator, sau doar procurorul.

Multumesc frumos pentru un eventual sfat acordat.

Se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 193 alin. 2 c.p., fapta care se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
Angajati-va avocat care sa va acorde asistenta juridica si sa va reprezinte in fata organelor judiciare.
Pentru o aparare eficenta, avocatul angajat poate asista la orice act de urmarire penala si poate solicita administrarea de probe in favoarea dvs.

Multumesc frumos de timpul acordat so raspuns, cunosc procedura, insa sunt interesat de suma ce se poate solocita la mediere pentru impacare.

Daca se merge maideparte cu siguranta am sa iau aparator

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Se vor face cercetari sub aspectul savarsirii infractiunii prev. si ped. de art. 193 alin. 2 c.p., fapta care se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
Angajati-va avocat care sa va acorde asistenta juridica si sa va reprezinte in fata organelor judiciare.
Pentru o aparare eficenta, avocatul angajat poate asista la orice act de urmarire penala si poate solicita administrarea de probe in favoarea dvs.

Faceti socoteala cati bani ati pierdut* de la agresiune pana acum, cati o sa mai pierdeti* pana va reveniti complet ( costuri cu tratamentul,, diferenta dintre salariu normal si cat ati primit pentru concediu, etc.), adaugati un 30-40% pentru deranjul* dvs. ( nu ati mai putut face ce faceati inainte, timp pierdut prin spitale cu recuperarea...) si atat cereti...
Eu asa as proceda...