Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dacă data postei a fost 15 iulie și am ridicat ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dacă data postei a fost 15 iulie și am ridicat corespondenta ...

Dacă data postei a fost 15 iulie și am ridicat corespondenta în 19 iulie și am timp de răspuns 15 zile, de la ce data începe numărătoarea? Mulțumesc.
Daca data de 15 iulie este data stampilei de la destinatar, adica de la dvs., atunci cele 15 zile se calculeaza de la acea data, iar calculul termenului se face potrivit disp.art. 181 c.proc.civ.
Art. 181
Calculul termenelor
(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
...................................................................
2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
..................................................................
(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.