Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament sau donație
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament sau donație

Testament sau donație, care-i mai bună. Problema este următoarea, vreau să fac un act cu sora mea care să nu poată fi atacat de fiul meu care sub influența nurorii mele ar putea să o de-a afară pe sora mea. Menționez că suntem amândoi eu și sora mea coproprietari
stefan60, utilizator
in situatia de fata, ambele sunt atacabile. cu exceptia situatiei in care pastrati ceva si pentru fiu.
fiul este (potential) mostenitor rezervatar. doar nu vreti sa-l dezmosteniti de-acum.
adriandimitriu, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns, și nu, nu vreau să-l dezmoștenesc de pe acum, problema nu-i el, ci soția lui care din păcate domină relația, de ea aș vrea să o feresc pe sora mea. Un act de VC ar fi mai bun, adică să-i vând jumătatea mea.
Și dacă ii vindeți jumătatea dvs, de unde știți ca nu se sucește sora și nu va da ea afara din casa?
Mulțumesc pentru atenționare dar nu-i cazul, am o relație foarte bună cu sora mea, tocmai de aceea vreau să o protejez