avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament sau donație
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament sau donație

Testament sau donație, care-i mai bună. Problema este următoarea, vreau să fac un act cu sora mea care să nu poată fi atacat de fiul meu care sub influența nurorii mele ar putea să o de-a afară pe sora mea. Menționez că suntem amândoi eu și sora mea coproprietari
Ultima modificare: Joi, 29 Iulie 2021
stefan60, utilizator
Cel mai recent răspuns: stefan60 , utilizator 12:56, 30 Iulie 2021
in situatia de fata, ambele sunt atacabile. cu exceptia situatiei in care pastrati ceva si pentru fiu.
fiul este (potential) mostenitor rezervatar. doar nu vreti sa-l dezmosteniti de-acum.
Ultima modificare: Vineri, 30 Iulie 2021
adriandimitriu, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns, și nu, nu vreau să-l dezmoștenesc de pe acum, problema nu-i el, ci soția lui care din păcate domină relația, de ea aș vrea să o feresc pe sora mea. Un act de VC ar fi mai bun, adică să-i vând jumătatea mea.
Și dacă ii vindeți jumătatea dvs, de unde știți ca nu se sucește sora și nu va da ea afara din casa?
Mulțumesc pentru atenționare dar nu-i cazul, am o relație foarte bună cu sora mea, tocmai de aceea vreau să o protejez

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament aser aser Cind un Testament este inatacabil? (vezi toată discuția)
Donatie facuta de sot ella76 ella76 Buna ziua, Sunt casatorita cu sotul meu de 6 ani si urma casatorie nu a rezultat nici un copil. Sotul si-a luat un imobil cu credit in 2008, casatoria a ... (vezi toată discuția)
Testament/situatie familiala emiliapana emiliapana Buna ziua, Parintii mei au fost casatoriti legal si au divortat la 1 an de la nasterea mea. In acel moment s-a facut partajul bunurilor iar eu am fost ... (vezi toată discuția)