Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cumparare teren cetatean strain
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cumparare teren cetatean strain

As avea nevoie de ajutor in urmatoarele probleme:
1. Poate un cetatean strain din tara membra UE cumpara un teren in Romania si care ar fi pasii de urmat? (terenul este pasune/extravilan)
2. Care sunt documentele necesare la notar? Stiu ca trebuie NIF si documentul de identitate al cet. strain. Intrebarea ar fi, care este procedura la notar daca cetateanul strain nu vorbeste limba romana?
Va multumesc anticipat.
1. Da, nu e nici o procedura speciala, mergeti pur si simplu la un notar public si o sa primiti toate lamuririle.
2. Cetateanul trebuie sa fie insotit de un interpret autorizat.