Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua. La cate saptamani de sarcina se poate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua. La cate saptamani de sarcina se poate intra in concediu ...

Bună ziua. La cate saptamani de sarcina se poate intra in concediu prenatal? Medicul de familie spune 28 medicul ginecolog intre 30 33 saptamani. Știu ca trebuiesc paatrate 42 d zile dupa naștere. Cele inainte de nastere si dupa nastere cum sunt platite? Sunt platite la fel?
Buna ziua,
Vedeti art. 23,24 si 25 din OUG de mai jos
[ link extern ]

Dar de ce fiecare medic are o parere diferita? De exemplu daca pastrez cele 42 de zile dupa nastere, iar nasterea nu are loc la termen pe 15noi și are loc pe 20 si depasesc cele 84 de zile cum se procedeaza? Ce trebuie luat intre ele? Poate fi luat restul zilelor de concediu odihna aferent lunilor de prenatal din 2021? Mulțumesc

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Vedeti art. 23,24 si 25 din OUG de mai jos
[ link extern ]

In speta, poate fi luat restul zilelor de concediu odihna aferent lunilor de prenatal din 2021.