avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua. La cate saptamani de sarcina se poate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua. La cate saptamani de sarcina se poate intra in concediu ...

Bună ziua. La cate saptamani de sarcina se poate intra in concediu prenatal? Medicul de familie spune 28 medicul ginecolog intre 30 33 saptamani. Știu ca trebuiesc paatrate 42 d zile dupa naștere. Cele inainte de nastere si dupa nastere cum sunt platite? Sunt platite la fel?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:27, 3 August 2021
Buna ziua,
Vedeti art. 23,24 si 25 din OUG de mai jos
[ link extern ]

Dar de ce fiecare medic are o parere diferita? De exemplu daca pastrez cele 42 de zile dupa nastere, iar nasterea nu are loc la termen pe 15noi și are loc pe 20 si depasesc cele 84 de zile cum se procedeaza? Ce trebuie luat intre ele? Poate fi luat restul zilelor de concediu odihna aferent lunilor de prenatal din 2021? Mulțumesc


Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Vedeti art. 23,24 si 25 din OUG de mai jos
[ link extern ]



In speta, poate fi luat restul zilelor de concediu odihna aferent lunilor de prenatal din 2021.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de sarcina si lauzie thea_ghi thea_ghi Buna ziua, Va rog frumos sa imi spuneti de la cate saptamani de sarcina se poate intra in concendiu prenatal conform legislatiei in vigoare. Conform ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. urmează să intru in concediu de odihnă iar apoi ... diana23ingrid diana23ingrid Bună ziua. Urmează să intru in concediu de odihnă iar apoi aș vrea să intru in cm apoi prenetal. Câte zile de concediu am pe anul 2021? 1,75 * nr de ... (vezi toată discuția)
Concediu medical si prenatal cris80 cris80 Buna seara! Am si eu o dilema: anul trecut in decembrie 2007 mi-am luat 28 zile de concediu medical(04-31-12.2007).In anul 2008 luna iunie am ramas ... (vezi toată discuția)