Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Denigrarea imaginii.Bună ziua, Am am fost în luna ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Denigrarea imaginii.Bună ziua, Am am fost în luna iunie la un concurs la o instituție ...

Bună ziua,
Am am fost în luna iunie la un concurs la o instituție publică și am aflat astăzi faptul că din acea instituție s-a sunat la actualul loc de muncă spunându-le că m-am înscris la concurs. Precizez că listele de concurs au fost publicate cu numărul de înregistrare al dosarului, deci fără nume.
De asemenea, acea persoană care a transmis informația a spus la instituția unde lucrez acum, informații false din proba de interviu.
Aș dori să știu ce pot să fac mai departe, având în vedere că mi-a fost afectată imaginea la actualul loc de muncă.
Mulțumesc.
Bună ziua,

Când s-a sunat, înainte de concurs? E ciudat că abia acum vi s-a spus - zic asta în ideea că s-ar putea să se fi aflat despre concursul dvs. din altă parte, nu de acolo. Sau nu pe căi oficiale, ca să zic așa.
Iar acele informații false despre care scrieți s-ar putea să fie invenții de-ale celor din firma dvs. Nu are sens, e vorba, totuși, despre o instituție publică.

Sunteți absolut sigur că de la instituție s-a aflat? Nu de alta, dar dacă vreți să faceți o reclamație trebuie să aveți dovezi mai serioase decât vorbele colegilor. Bănuiesc că nu știți concret cine e
acea persoană care a transmis informația a spus la instituția unde lucrez acum

S-a a aflat de faptul că m-am înscris înainte de concurs. Dar și după concurs s-au trimis informații.
Precizez că am dovezi că s-au dat informații. Lucru și la ora actuală tot într-o instituție publică, iar informațiile de serviciu sunt secrete conform contractului de muncă.
Faptul ca lucrati intr-o instituție publica nu constituie secret de serviciu.

Persoana care a furnizat informații în ce calitate le-a dat sau persoana care a solicitat informații in ce calitate le- solicitat?
Secret de serviciu m-am referit la persoana care a dat informațiile.
Nu știu în ce calitate a transmis informațiile.
De aceea vreau să știu dacă pot să fac ceva mai departe având în vedere că nu am fost de acord cu divulgarea datelor personale.

Cornel Vasile a scris:

Faptul ca lucrati intr-o instituție publica nu constituie secret de serviciu.

Persoana care a furnizat informații în ce calitate le-a dat sau persoana care a solicitat informații in ce calitate le- solicitat?

Nu este o informatie secreta ca lucrati ...s-a semnat un document ca nu aveti voie sa spuneti ca lucrati in acea institutie?

Ati afirmat ca aveti dovezi ....Despre ce dovezi este vorba?