avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Ma puteti ajuta cu o sugestie pe tema ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Ma puteti ajuta cu o sugestie pe tema urmatoare? Parintii ...

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu o sugestie pe tema urmatoare?
Parintii mei au divortat, fara partaj, la notar.
Casa si terenul lor e pe numele tatalui meu, dar timp de 27 de ani au dublat marimea casei impreuna (au construit camere noi si etaj), au renovat total interior, mobilat si schimbat toate electrocasnicele, impreuna. De asemenea, au facut multiple imbunatatiri impreuna in curte.
Suntem 2 frati majori.
Acum, tata vrea sa vanda casa singur invocand ca este proprietar pe acte (mostenire de la parintii lui).
Este posibil asa ceva? Mama nu poate avea drept dupa 27 de ani de investitii in casa si teren?
Noi, cei 2 copii nu avem niciun drept?
Ultima modificare: Miercuri, 4 August 2021
Imrazvan, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:55, 4 August 2021
Daca tatal este intr-adevar unicul propietar al imobilului (adica a mostenit atat casa cat si terenul), el poate vinde imobilul oricand doreste fara acordul fostei sotii sau al copiilor.
Copiii nu au absolut nici un drept. Sotia are un drept de creanta impotriva sotului, respectiv ii poate cere acestuia 1/2 (pana la proba contrara) din contravaloarea imbunatatirilor aduse imobilului in timpul casatoriei. Deci ii poate cere tatalui o suma de bani, dar nu poate avea nici o pretentie asupra dreptului de proprietate, pe care tatal il poate instraina liber.
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atentie, ca daca trec 3 ani de la divort, dreptul mamei la actiune, se prescrie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort fara partaj AndinBMA AndinBMA BUNA ZIUA Va rog frumos daca aveti mai multe informatii despre urmatoarea situatie: Am divortat in 2012 fara un partaj.Noi am locuit inainte de casatorie si ... (vezi toată discuția)
Sotia are drepturi legale dupa divort, daca sotul primeste mostenire de la parinti? ita ita Casatoriti din anul 1987, divorteaza in 2014 dupa 27 ani de casnicie. In anul1996 sotul ramane singurul mostenitor al unei case prin documente legale cu act ... (vezi toată discuția)
Certificat de mostenitor fara act de proprietate. ce se intampla in cazul divortului? Audry Audry Va rog mult sa ma ajutati. Cum procedez? Mama mea e casatorita cu tatal meu de 31 de ani si locuiesc impreuna in casa ramasa tatalui meu de la bunicii mei, ... (vezi toată discuția)