avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renunțare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renunțare succesiune

Renunțare succesiune

Bună ziua,

Dacă un văr vrea să renunțe la succesiune, poate alege și cui să cedeze partea lui sau se împarte automat la moștenitorii rămași, care au acceptat?

Vă mulțumesc pentru răspuns!
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 12:18, 10 August 2021
Nu, renuntarea este pura si simpla, deci neconditionata. Daca renunta, asta va profita tuturor celor care accepta.
Ca sa transmita partea sa unui anumit mostenitor, varul trebuie sa accepte succesiunea apoi sa doneze/partajeze partea sa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedare cotă proprietate Ligia Dirnu Ligia Dirnu Suntem 9 frați și în urma decesului părinților am făcut taxa de succesiune. 3 dintre frați nu vor să facem partajul succesoral. Ceilalți vor să ... (vezi toată discuția)
Renunțare moștenire. bună ziua! există 5 moștenitori, unul ... ANDREI ADRIANA ANDREI ADRIANA Renunțare moștenire. Bună ziua! Există 5 moștenitori, unul dorește să renunțe la moștenire. Poate renunța doar în favoarea unui singur moștenitor ... (vezi toată discuția)
Acum doua luni mi-a decedat sotia la succesiune sunt eu ca sot ... buniculmiti buniculmiti Acum doua luni mi-a decedat sotia La succesiune sunt eu ca sot si doi nepoti care locuesc în CanadaNepotii ar vrea sa cedeze partea lor pentru mine Prin ... (vezi toată discuția)