Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renunțare succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renunțare succesiune

Bună ziua,

Dacă un văr vrea să renunțe la succesiune, poate alege și cui să cedeze partea lui sau se împarte automat la moștenitorii rămași, care au acceptat?

Vă mulțumesc pentru răspuns!
Nu, renuntarea este pura si simpla, deci neconditionata. Daca renunta, asta va profita tuturor celor care accepta.
Ca sa transmita partea sa unui anumit mostenitor, varul trebuie sa accepte succesiunea apoi sa doneze/partajeze partea sa.