avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale La aproximativ 10 metrii de locuința mea se ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

La aproximativ 10 metrii de locuința mea se construiește o spălătorie auto.

Buna seara!
Lângă casa mea, la aproximativ 10 metrii de locuința mea se construiește o spălătorie auto.
Cei care fac asta nu a nevoie de acordul meu, nu au nevoie de-o semnătura din partea mea? Eu nu sunt de acord cu construirea acestei spălătorii. Spuneți-mi și mie va rog frumos ce trebuie sa fac, unde sa fac sesizări sau plângeri ?
Ultima modificare: Joi, 12 August 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:51, 12 August 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ordin nr. 119 din 4 februarie 2014 pentru aprobarea Normelor de igienă şi sănătate publică privind mediul de viaţă al populaţiei
ART. 5
(1) Unitățile cu capacitate mică de producție, comerciale și de prestări servicii, discoteci, cluburi de noapte, care prin natura activității acestora pot crea riscuri pentru sănătate sau disconfort pentru populație prin producerea de zgomot, vibrații, praf, fum, gaze toxice sau iritante etc., se amplasează numai în clădiri separate.
(2) Unitățile menționate la alin. (1) se amplasează la o distanță de minimum 15 m de ferestrele locuințelor.
(3) Distanța minimă specificată la alin. (2) se măsoară între fațada locuinței și perimetrul unității.
.....


Puteti sesiza DSP/ APM - Agentia pentru Protectia Mediului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Distanta legala dintre o statie de producere asfalt / bitum si o casa TIRLEIOANA TIRLEIOANA Care este distanta legala dintre o statie de producere asfalt si bitum si o casa locuita ,proprietate privata?Si care este impactul asupra locuitorilor din ... (vezi toată discuția)
Fum de la gratarul rotiseriei darian72 darian72 De cateva luni, in apropierea blocului in care locuiesc s-a deschis o rotiserie cu gratar pe lemne. Deja nu mai pot deschide fereastra pentru a aerisi pentru ... (vezi toată discuția)