Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copilul nenăscut, fiind in pantecul mamei la momentul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copilul nenăscut, fiind in pantecul mamei la momentul deschiderii succesiunii - conceput, dar nenascut - avea dreptul la mostenire?

Avem o poveste pe scara blocului, de la un vecin care s-a mutat cu 2 ani în urmă.

În 1987 a murit bunicul lui.
La deschiderea succesiunii au venit 2 frați. (Fratele 1 și fratele 2 )(fratele 2 să zicem că era tatăl vecinului).
Tatăl vecinului a semnat atunci o declarație de renunțare la moștenire, dar vecinul era încă în pântec. S-a născut după ce au trecut 2 luni de la semnarea declarației.
Succesiunea nu s-a dezbătut în anul 1987.
În 1991 - fratele 1 depune o cerere de reconstituire în baza Legii 18/1991, i se emite un titlu de proprietate în care sunt trecuți ambii frați 1 și 2.
După 16 ani moare fratele 2 (tatăl vecinului nostru).
Fratele 1 deschide un proces în instanță pentru constatarea nulității absolute a titlului de proprietate.
Vecinul nostru, neștiind de renunțarea tatălui din 1987 - când era conceput, dar nenăscut - face recurs, cerându-și dreptul.
Dar nu se invocă sau i se aduce la cunoștință judecâtorului că acesta era conceput, dar nenăscut la momentul semnării acelei declarații.
Vecinul pierde în instanță - în linie dreaptă, cum zicem noi bătrânii.
Presupunem că după obținerea titlului de proprietate, fratele 2 câștigător, a dezbătut succesiunea culegând tot.
Cineva ne-a zis de articolul 1103 din Codul Civil.

Ne puteți lămuri, vă rugăm!?
Avea tânărul vecin dreptul la moștenirea bunicului, la care tatăl lui a renunțat, dar el era conceput și nenăscut?

Mulțumim
Silvia1945, utilizator
Nu are importanta dacă acel copil era conceput sau născut.
Dacă tatăl renunță, nepoții nu mai culeg nimic. Se aplica principiul proximitatii gradului de rudenie.
Art 964 alin.3 Cod civil "Înăuntrul fiecărei clase, rudele de gradul cel mai apropiat cu defunctul înlătură de la moștenire rudele de grad mai îndepărtat, cu excepția cazurilor pentru care legea dispune altfel."

Fratele 1 (adica fiul bunicului) este ruda de gradul 1 un raport cu bunicul și îl înlătură de la succesiune pe nepot (conceput sau născut), care este ruda de gradul 2.
Un vecin de generația noastră, septagenar și mai căpos, mă pune să vă întreb: nu cumva se încadrează la articolul 967 aliniatul 2 + aliniatul 3 din Noul Cod Civil?
Citez vecinul septagenar: nepotul e îndreptățit de lege să culeagă de la bunic, în nume propriu, nu prin reprezentare de la tatăl renunțător. Fiindcă s-a născut cu dreptul de a dobândi în linie dreaptă...
Art 967 se refera la reprezentarea succesorala si se aplica în situația în care tatăl ar fi decedat înaintea bunicului.
Dacă s-ar fi întâmplat asta, nepotul ar fi urcat în gradul și locul tatălui sau și ar fi cules partea acestuia din moștenire (adica 1/2).
Or tatăl a renunțat. Copiii renuntatorului nu mai culeg nimic. Și e logic sa fie asa.
Ganditi-va intr-o familie cu 5 copii, de exemplu.
Din 5, renunța 3 și rămân 2.
Ce-ar fi dacă la succesiune ar veni copiii și nepoții celor 3 care au renunțat? Un haos total. Care mai e noima și sensul insitutiei renunțării ?
Plus faptul ca se aplica principiul proximitatii gradului de rudenie, pe care l-am menționat mai sus.
raluk0207, utilizator
Se mosteneste in linie dreapta dar cel mai apropiat mosteneste primul.
Daca tatal nepotului trăiește, acesta il mosteneste pe bunic. Doar daca tatal renunta sau e nedemn, îl mosteneste nepotul.
Răspunsul la întrebarea generică din titlu este DA

Infans conceptus pro nato habetur quotiens de commodis eius agitur (copilul conceput se consideră ca născut ori de câte ori este vorba despre drepturile sale/ori de câte ori aceasta este în interesul său)

Răspunsul pentru situația concretă, ce urmează după titlu (expusă cu mai multe amănunte) este NU.
Din pricina renunțării tatălui său și a aplicării principiului proximității gradului de rudenie.

Asta e frumusețea dreptului. (sau raiul și iadul, după caz).
Câtă vreme n-ai cernut (toate) AMĂNUNTELE unei spețe, cel mai științific răspuns rămâne: depinde!
Depinde de amănunte - fiindcă un singur amănunt poate schimba răspunsul din da în ba cu o uluitoare rapiditate.

Bunăoară, mai există un amănunt relevant și necunoscut/necomunicat, care ar simplifica infiorător răspunsul. Dar am să fac ce nu se face prin instanță (că te-ai ars) - o să fac nițeluș abstracție de el, ca să explic situația ... pe înțelesul vecinului dvs. spetagenar.

În speță, renunțarea tatălui a profitat fraților tatălui (unchilor copilului).

Copilul nu putea veni la moștenirea bunicului prin reprezentare succesorală, fiindcă, la vremea aceea, se reprezentau doar persoanele moarte. Or, tatăl său era VIU... Mda, mai bine era îngropat decât să fi dat cu plaivazul sub cuvântul renunțare.

Copilul nu putea veni la moștenirea bunicului său în nume propriu. Ar fi putut, dacă tatăl său ar fi fost unicul copil al bunicului. Dar, în speță, existența unchilor (rude de grad mai apropiat cu defunctul) înlătură de la moștenire pe nepot.

romascanu, moderator