Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se aplica legea linistii publice (61/1991) ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se aplica legea linistii publice (61/1991) institutiilor publice? ...

De ceva vreme studiez legea linistii publice si cum se alpica ea concertelor organizate prin orase.
Nu mi-e deloc clar daca aceasta lege se aplica si evenimentelor organizate de primarii si as vrea sa va intreb in aceasta privinta.
Daca se aplica, ar insemna ca sunt ilegale absolut toate evenimentele organizate in interiorul oraselor (limita legala pentru zgomot in timpul zilei vazusem ca e 55 de decibeli la peretele exterior al unei locuinte, asta echivaland aproape cu linistea - vocea umana e pe la 60 de decibeli)
parvusss, utilizator
Legea mentioneaza:
-Articolul 1 Pentru asigurarea climatului de ordine și liniște publică necesar desfășurării normale a activității economice și social-culturale și promovarea unor relații civilizate în viața cotidiană, cetățenii sunt obligați să aibă un comportament civic, moral și responsabil, în spiritul legilor țării și al normelor de conviețuire socială.
Daca analizam strict articolul vedem ca dor cetatenii sunt obligati. Nu se face referire la institutii publice.
In alta ordine de idei, nu poate fi vorba de relatii civilizate in cotidian daca instituutiile publice nu respecta legea.
In autorizatii date de primarie pentru concerte trebuie sa existe mentiuni legate de respectarea ordinii si linistii publice, in special legat de orele de desfasurare evenimente culturale (in articol sunt nominalizate si activitati social-culturale).
Cum nimeni nu face masuratori de zgomot si vibratii in timpul concertelor si nu verifica macar, orele de liniste care trebuie respectate (aici ar trebui sa intervina emitentul autorizatiei, deci primaria), ne complacem in situatia existenta.
Nu stiu ce viitor ar putea avea o interventie in instanta din partea cetatenilor afectati de zgomot si vibratii in timpul concertelor.