Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ACT DE IDENTITATE SI PASAPORT LA NOTAR.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ACT DE IDENTITATE SI PASAPORT LA NOTAR.

Locuiesc in Regatul Unit de 12 ani si ampasaport romanesc valid. Cartea de identitate in schimb este expirata din Noiembrie 2020. Din pacate, nu am putut sa o innoiesc din pricina pandemiei.
Saptamana viitoare revin in Romania pentru o saptamana pentru o succesiune de mostenire in urma decesului mamei mele. Pot folosi cartea de identitate (expirata) si pasaportul (valid) ca si dovada a identitatii la notar? Va multumesc aniticipat.
georgiana.calen, utilizator
Puteți folosi pașaportul sau puteți obține o carte de identitate provizorie.
Pasaportul dvs (cetatean cu domiciliul in Romania) nu poate fi considerat act de identitate, in schimb cartea de identitate expirata in noiembrie 2020 este considerata a fi in continuare valabila si va puteti identifica cu ea.
Doar pașaportul îl puteti folosi.
Cartea de identitate este inca valabila! Aveti termen 90 de zile de la expirarea starii de alerta (care este inca in vigoare) sa o schimbati