Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Publicarea situatiilor financiare, pentru anul 2020, ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Publicarea situatiilor financiare, pentru anul 2020, in Monitorul Oficial?

Mai exista obligatia publicarii situatiilor financiare, pentru anul 2020,in Monitorul Oficial, indiferent de cifra de afaceri?
george-neagu, moderator
Anunţurile privind publicarea depunerii situaţiilor financiare nu se mai publică in Monitorul Oficial al României.
Multumesc!Care este reglementarea legala care specifica acest lucru?
La 04-11-2020, Alineatul (4) si alineatul (5) din Articolul 185, Secțiunea a VI-a, Capitolul IV, Titlul III au fost abrogate de Punctul 6, Articolul I din LEGEA nr. 223 din 30 octombrie 2020, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1018 din 02 noiembrie 2020, modificată prin RECTIFICAREA nr. 223 din 30 octombrie 2020, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1028 din 4 noiembrie 2020.

Forma inainte de abrogare :
art.185
....
(4) Societățile care au o cifră anuală de afaceri de peste 10 milioane lei au obligația de a publica în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, un anunț prin care se confirmă depunerea actelor prevăzute la alin. (1).

(5) Pentru societățile a căror cifră anuală de afaceri nu depășește 10 milioane lei, anunțul prevăzut la alin. (4) va fi publicat, pentru acces gratuit, pe pagina de internet a Oficiului Național al Registrului Comerțului.
Cornel Vasile, Consilier juridic