Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Abuz Politia Locala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Abuz Politia Locala

Buna seara,
Am si eu urmatoarea situatie. Un vecin care lucreaza la politia locala m-a reclamat ca am parcat neregulamentar (parcasem de fapt pe locul unde parca el masina, loc pe care nu-l plateste si nu este al lui, el nici macar nu sta in blocul unde isi parcheaza masina).In data de 20.08, am fost sunata de colegii dansului de la locala, pt a cobora sa-mi mut masina.Mi s-a cerut un buletin,pe care unul din agenti l-a pozat, am vb cu ei,nu am semnat nimic, nu mi-au dat nici o hartie la mana,iar dupa discutie imediat,am mutat masina.Ei m-au anuntat de atunci ca e posibil sa primesc amenda.Ceea ce s-a si intamplat,azi am primit amenda si 3 puncte penalizare pt parcare neregulamentara. Pana aici totul ok,doar ca in PV intocmit de politist,scrie ca mi s-a intocmit PV-ul in lipsa,in conditiile in care eu am vb cu ei si am si mutat masina si in PV sunt trecute datele mele personale,in conditiile in care nu eu sunt proprietarul masini pe care o conduc...Nu trebuia sa vina amenda pe numele persoanei care este proprietar,daca eu teoretic nu am fost de fata cand mi s-a facut PV-ul?Era normal sa mi se dea direct amenda si puncte de penalizare,avand in vedere ca a fost prima data cand am parcat neregulamentar in acel loc si ca m-am supus imediat ordinelor politiei?...Catre ce institutie tb sa ma adresez pt a depunde o plangere contra politistului local care a mintit in PV?Sau ce pot face legal contra acestor abuzuri de care m-am saturat?
Multumesc.
Angel06, utilizator
Raspunderea administratova,civila sau penala,este distincta functie de situatia particulara
Este temeinic si legal ca utilizatorul vehiculului sa raspunda pentru eventualele incalcari ale dispozitiilor in domeniul circulatiei pe drumurile publice
Puteti sesiza oficial conducerea unitatii unde exercita responsabilitati persoana in discutie,si totodata aveti dreptul sa formulati contestatie impotriva procesului verbal la judecatoria responsabila teritorial
Va multumesc frumos pentru raspuns.