Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... am nascut un copil acum cateva zile. eu nu am lucrat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

am nascut un copil acum cateva zile. eu nu am lucrat niciodata in romania, deci sunt o mama nesalariata. beneficiez de un ajutor din partea statului?

...as vrea sa aflu cum se procedeaza,unde trebuie sa merg sa intreb..ce acte sa duc???????????stie cineva ???pls
Consiliul local de care apartineti (care a eliberat certificatul de nastere).
Drepturile dvs/ale copilului sunt:
- alocaţie de stat (200 lei/lună - 0-2 ani, 42 lei/lună - 2-18 ani);
- alocaţie nou-născut (230 lei) ;
- contravaloare trusou (150 lei);

Actele se depun la Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului (la Primarie pentru unele localitati), serviciul alocatii si indemnizatii.

Alocaţia de stat (0-2 ani - 200 lei/lună, 2-18 ani - 42 lei/lună).
Cerere tip;
Actele de identitate ale reprezentanţilor legali – copie şi original; (mama şi tatăl cu domiciliul în sectorul 6);
Certificatul de naştere al copilului pentru care se solicită alocaţia de stat - copie şi original;
Dosar cu şină.
Alte acte solicitate dupa caz:
Certificat de căsătorie;
Hotărâre de divorţ;
Hotărâre judecătorească de încredinţare, încredinţare în vederea adopţiei, de plasament, de plasament în regim de urgenţă, de instituire a tutelei;
Certificat de încadrare într-o categorie de persoane cu handicap;
Extras de cont la una din băncile menţionate mai sus, daca se solicită plata în cont bancar.

Contravaloarea în lei a trusoului pentru nou născuţi (150 lei).
Cerere tip;
Declaraţie pe propria răspundere privind nesolicitarea anterioara a contravalorii în lei a trusoului pentru nou-născuţi;
Act de identitate solicitant (original şi copie);
Act de identitate celălalt părinte (copie);
Certificat naştere copil (original şi copie).

Alocaţia pentru copii nou-născuţi (230 lei) (213 lei ptr copiii născuţi în 2008)
Cerere tip;
Declaraţie pe propria răspundere privind rangul copilului nou născut;
Actul de identitate al mamei – copie şi original;
Certificatul de naştere al copilului nou-născut* - copie şi original;
Copiile de pe certificatele de naştere ale copiilor născuţi anterior;
Adeverinţă (negaţie) – în cazul în care naşterea a fost înregistrată în altă localitate/sector decât în cea în care domiciliază mama, din care să rezulte că nu a beneficiat de alocaţia pentru copilul nou-născut.

* prin sintagma copil nou-născut se înţelege copilul în vârstă de până la 12 luni.
Beneficiază de alocaţia nou născut, mamele pentru primii 4 copii născuţi vii.
Kitte, utilizator