Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se considera acceptare tacită sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se considera acceptare tacită sau nu?

Bună seara!
Bunica avea 4 copii, printre care și mama mea.
Bunica a decedat pe 27.05.1988.
În aceeași zi, mama se duce la CEC și scoate banii de pe livretul bunicii. Titular era bunica și mama la clauză.

Se consideră act de acceptare tacită și însușirea calității de moștenitor?

După 2 luni, pe 07.07.1988 mama s-a dus la Notariat în comuna unde era domiciliată bunica, împreună cu frații ei, și a semnat declarație de renunțare.

În acest caz, care e răspunsul corect la întrebarea de mai sus?
Nici in noul cod civil si nici in vechiul cod civil, scoaterea banilor si folosirea lor in interes propriu nu era considerata acceptare tacita a mostenirii!!!!

Raspunsul corect este declaratia de renuntare la mostenire este valabila.

scoaterea banilor chiar in ziua decesului defunctei poate fi incadrata la o fapta penala.
S-o încadra la faptă penală, dar banii au fost scoși pentru înmormântare, nicidecum în alt folos.
Am preluat un text pe care l-au scris niște notari pe pagina lor....

"...actele de dispoziţie juridică privind o parte sau totalitatea drepturilor asupra moştenirii atrag acceptarea tacită a acesteia (art. 1.110 alin.1 NCC) şi pot avea valoare de acceptare tacită a moştenirii actele de dispoziţie, administrare definitivă ori folosinţă a unor bunuri din moştenire (art. 1.110 alin. 2 NCC). În consecinţă, revine instanţelor judecătoreşti sarcina de a aprecia, în concret, de la caz la caz, dacă actul săvârşit de succesibil, în această calitate, reprezintă sau nu o acceptare tacită a moştenirii."

Atenție: "..ori folosință a unor bunuri din moștenire..."

Scoțând banii de la CEC de pe libretul de economii al defunctei în ziua decesului, succesibilul fiind persoana îndreptățită legal de CLAUZĂ să scoată banii ăia - nu cumva rezultă că succesibilul s-a comportat ca un proprietar și astfel a acceptat tacit/forțat moștenirea??
Nu scrie în niciun cod civil despre bani, dar:
"....legea nu stabileşte, în concret, care anume acte săvarşite de succesibil constituie manifestarea intenţiei de a accepta tacit moştenirea.."

Ați sărit repede la fapte penale, ca să mă faceți să dau înapoi și sa renunț.

De fapt, acea clauză CEC era o dispoziție testamentară cu privire la sumele de bani depozitate.
Era un legat având ca obiect suma de bani.

Scoțând banii a acceptat ... ce? Sau care dintre moșteniri, mai exact?

Căci moștenirea este de două feluri: testamentară și legală.
Iar un succesibil care cumulează atât vocație la moștenirea legală cât și vocație la moștenirea testamentară are, pentru fiecare din ele un drept opțiune distinct.
Mai pe românește: poate să le accepte pe amândouă, poate să renunțe la amândouă sau poate să accepte una și să renunțe la ailaltă.

Ce avem aici? O scoatere de bani din cont și o declarație de renunțare.

Din partea mea, puteți să cheltuiți cât vreți...
Dar mă tem că, în motivarea pe larg a hotărârii, o să găsiți ideea pe care v-am scris-o eu aici, pe scurt.
Sau poate nu, căci este necesară puțină istorie a dreptului, fără de care hotărârea poate să apară ca fiind din capitolul ...ne lăsăm surprinși.
romascanu, moderator