Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... spor 75% gestionare fonduri europene!!!!!
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

spor 75% gestionare fonduri europene!!!!!

Buna ziua,

Impreuna cu primarul am semnat un contract de finantare si atragere de fonduri europene nerambursabile in luna decembrie 2009 si as dori sa stiu daca pot beneficia si eu si el de cei 75% pentru gestionarea fondurilor europene.

Daca exista vreun act normativ, eventual ceva baza legala pentru emiterea unui act administrativ de acordare a sporului.

Multumesc!!
Sporul de 75%aplicat la salariul de baza se acorda in baza legii 339/2007 personalului incadrat in cadrul birourilor pentru proiecte cu finantare europeana create in cadrul primariilor. Plata acestui spor a fost suspendata prin OG 35/2009, pana la elaborarea de catre Guvern a normelor si criteriilor specifice de acordare (care trebuiau elaborare in termen de 15 zile de la emiterea OG 35/2009, dar nu au fost elaborare nici pana azi). Cu atat mai mult, legea 330/2009 prevede ca de la 01.01.2010, procentul maxim de sporuri de care poate beneficia un salariat este de 30% din salariul de baza. In concluzie...deocamdata nu exista baza legala pentru acordarea acestui spor.
asta nu e un spor ci o majorare a salariului de baza asa scrie in lege .