Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cat mai e valabilă asigurarea medicala dupa demisie? ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cat mai e valabilă asigurarea medicala dupa demisie? O cautare ...

Cat mai e valabile asigurarea medicala dupa demisie?
O cautare pe net inclusiv pe site ul acesta spune 3 luni, insa asistenta doctorului de familie a spus 1 luna.

Exista ceva oficial care specifica termenul?
“Pentru persoanele care realizează veniturile prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare, calitatea de asigurat încetează în termen de trei luni de la data încetării raporturilor de muncă/serviciu”, scrie în Legea nr. 95/2006.

Cum verific dacă figurez ca persoană asigurată în sistemul de asigurări sociale de sănătate?
R: Verificarea calității de asigurat se poate face on-line, ca urmare a interogării aplicaţiei pe site-ul CNAS, la adresa

[ link extern ]